TOKİ Ayder Konferansı 14-15 Ekim’de yapılacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Rize’nin Ayder Yaylas’nı’i yenilemek için çalışmalara başlıyor. TOKİ, bu kapsamda konunun uzmanları ve yöre insanlarının katılımı ile bir “Arama Konferansı” düzenleyecek. Ayder’deki kentsel dönüşüm için bir nevi yol haritasının çizileceği konferans 14-15 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ayder’de plansız yapılaşma var

TOKİ başkanı Ergün Turan, yayla turizminin en önemli merkezlerinden birisi olan Ayder Yaylası’nda turizmin başlamasından bu yana plansız ve programsız bir yapılaşma olduğunu söyledi. Başkan Turan, “Ayder yaylamızı kaçak yapılaşmadan kurtarmak için kamu, özel sektör, meslek odaları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve yöre insanlarının katılımı ile Arama Konferansı gerçekleştireceğiz.” dedi.

Yeni betonarme yapılar geleneksel dokuyu bozdu

Ayder Yaylası’nın geleneksel mimari anlayışının doğa ile uyumlu olduğunu belirten Turan, “Yeni yapılmış olan evler ise büyük oranda betonarme yapım tekniğinde geleneksel yapım karakterinden uzak olarak plansız bir şekilde inşa edilmiştir. Yeterli teknik altyapının kurulmadığı ve birçok kurumun denetiminde olan Ayder Yaylası’nın, güçlü bir altyapıya ulaştırılması gerekmektedir. Mevcut olanakları en iyi biçimde değerlendirip doğayı bozmadan, uzun vadeli çıkarlar için yatırım yapılmalı.“ açıklamasında bulundu.

Hak sahiplerinin isteklerine kulak verilecek

Ayder Arama Konferansı’na üniversitelerin, Karadeniz’in tüm dernek ve vakıflarının, tek tek vatandaşların katılacağını belirten Turan, “Ayder Yaylası’nda öncelikle hak sahiplerini, onların ne istediğini belirleyeceğiz. Bunun dışında turizm için gerekli ihtiyaçları netleştireceğiz. Orada termal su da var, dolayısıyla günübirlik kullanımları da dikkate alarak bir çalışma yapacağız. Ayder’de Türkiye’ye örnek olacak bir yayla rehabilitasyonu çalışması yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Konferansla yapı tipleri belirlenecek

Ayder Yenileme ve Koruma projesine bütün yerel unsurların aktif katılımını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Turan, “Yerel aktörler ve paydaşlarımızla beraber Yenileme ve Koruma kapsamında yapı tipleri, üretim biçimleri, çevre ve ulaşımın nasıl olması gerektiğine cevap arayacağız.” dedi.

Kesin tespitler çalıştayla belirlenecek

TOKİ Arama Konferansı’nın sonuçlarına göre yapılacak ayrıntılı değerlendirmeler neticesinde bir de çalıştay düzenleyecek. Projelere ilişkin kesin tespit ve karar bu çalıştay sonrasında verilecek.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*