TOKAT’IN ÇILGIN PROJESİ “KANAL TOKAT”TA ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR
Tokat’ın turizmini canlandıracak ve çehresini değiştirecek olan “Kanal Tokat” projesinde imzalar atıldı. Yaklaşık 10.5 milyon TL’ye mal olacak projenin 2018 başına yetiştirilmesi planlanıyor.

PROJEYLE NE YAPILACAK?

Kanal Tokat projesi şehrin içinden geçen Yeşilırmak’ı turizme kazandıracak. Proje kapsamında ırmağın belirli bir kısmında şişirme tekniği ile ırmak durgunlaştırılacak. Akış hızı kontrol altına alınan su üzerinde Osmanlı kayıkları ile gezinti yapabilecek. Irmak kenarında kent dokusuna uygun, karşılıklı dinlenme mekânları, gezi, koşu ve bisiklet yolları hazırlanarak Yeşilırmak bir cazibe merkezi haline getirilecek. Atatürk köprüsü ile ÇEDAŞ Köprüsü arasında kalan yaklaşık 1200 metrelik alanda uygulanacak proje aynı zamanda sel baskınlarına karşı koruma görevi üstlenecek.

KANAL TOKAT NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Projenin teslim süresi 1 yıl olarak hesaplandı. Ancak imza töreninde konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu 1 yıl olan sözleşme teslim süresinin öne çekilmesi için firma sahibine çağrıda bulundu. Başkan Eroğlu, “Bu sürenin kısaltılarak projenin yaz aylarına yetiştirilmesini arzu ediyoruz. Yazın sandalları, kayıkları Osmanlı gondollarını Yeşilırmak’a indirmeliyiz” dedi. Ancak firma kullanılacak bazı malzemelerin yurt dışından geleceği ve yalıtım işinin oldukça kapsamlı olduğu gerekçesiyle teslim süresini öne çekmekten kaçındı.