TOKAT’IN ÇILGIN PROJESİ “KANAL TOKAT”IN TEMELİ ATILDI

Tokat’ın turizmini canlandıracak ve çehresini değiştirecek olan “Kanal Tokat” projesinde temel atıldı. Projenin bitim tarihi törene katılan bakanların da ısrarıyla 15 Ağustos’a çekildi.

15 milyona mal olacak

Tokat Belediyesi’nin “Kanal Tokat” projesi temel atma töreni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla yapıldı.

Törende konuşan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 15 Milyon TL’lik projenin şehre birçok katkı sağlayacağını belirtti. Eroğlu projeyle şehrin içinden geçen Yeşilırmak’ın seviyesinin 2,5 metre yükseltileceğini ve bu sayede nehrin kayıkların yüzeceği bir hale geleceğini söyledi. Başkan Eroğlu, “Kanal Tokat projesi şehrimize yeni ufuklar açacak, Tokat’a yeni vizyonlar katacak . Yeme içme mekânlarını burada buluşturacağız. Firmamız bir aydır çalışmalarına başladı. Tokat’a yakışan güzel bir proje olacağına canı gönülden inanıyorum.” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından temel atma törenine geçildi. Konuk bakanlar işin bitiş tarihini 15 Ağustos’a çektirdiler ve hep birlikte butona baarak projenin temelini attılar.

Kanal Tokat’la ne yapılacak?

Kanal Tokat projesi şehrin içinden geçen Yeşilırmak’ı turizme kazandıracak. Proje kapsamında ırmağın belirli bir kısmında şişirme tekniği ile ırmak durgunlaştırılacak. Akış hızı kontrol altına alınan su üzerinde Osmanlı kayıkları ile gezinti yapabilecek. Irmak kenarında kent dokusuna uygun, karşılıklı dinlenme mekânları, gezi, koşu ve bisiklet yolları hazırlanarak Yeşilırmak bir cazibe merkezi haline getirilecek. Atatürk köprüsü ile ÇEDAŞ Köprüsü arasında kalan yaklaşık 1200 metrelik alanda uygulanacak proje aynı zamanda sel baskınlarına karşı koruma görevi üstlenecek.