The Mandarins projesinde konutların yüzde 90’ı satıldı, 1+1 daire kalmadı!

Mandarins Gayrimenkul tarafından İstanbul Acıbadem’de hayata geçirilen The Mandarins konut projesinin yüzde 90’ı satıldı. 2018 yılı Mayıs ayında teslim edilecek projede daire satışları devam ediyor. Projenin ayrıntılarını Mandarins Gayrimenkul’ün Satıştan Sorumlu İcra Kurulu üyesi Emin Can Aydın ile konuştuk.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

The Mandarins konut projesini, Mandarins Gayrimenkul’ün Satıştan Sorumlu İcra Kurulu Emin Can Aydın ile konuştuk. Evdenhaberler’in sorularını yanıtlayan Aydın, proje bilgileri, Mandarins’in gelecek planları ve sektör hakkında bir çok konuya açıklık getirdi.

Peşin ödemelerde büyük indirim

The Mandarins’in fiyatlarının metrekare bazında 9 bin TL’den başladığını dile getiren Aydın, “Mandarins’in fiyatları şu anda 9 bin TL ile 12 TL bandında değişiyor. Fakat buraya gelen müşterilerin şöyle bir ayrıcalığı var. Yatırımcıların peşinat, kendi gelir durumu ve varsa arama ödeme yapma duruma göre çeşitli ödeme planları hazırlayabiliyoruz. Şirket özelinde vade de bunların arasında var. Bu hesabı yaptıktan sonra biz çeşitli indirimler sağlıyoruz. Yani burada peşin alım yapan müşterilerimiz 9 – 12 bin TL fiyat bandını 7 bin TL ile 8 bin 500 TL arasına çekebiliyor. Şirket içi vadeyle bu rakam biraz daha yükseliyor.” dedi.

60 ay vade 0 faiz

Ödeme koşulunda de çeşitli alternatifleri olduğunu ifade eden Aydın, “İsterse peşinat verip evi aldıktan sonra ödeme yapılabilir. İsterse 60 ay vade 0 faiz seçeneği var. Burada önemli olan müşterinin ödeyeceği rakam ve vade miktarı. Müşteriye göre ödeme planı çıkarabiliyoruz. İş Bankası ve Ziraat Bankası ile de anlaşmamız var.” ifadelerini kullandı.

Mandarins projesinde 1+1 kalmadı

The Mandarins projesinin yüzde 90’ının satışının yapıldığını söyleyen Aydın, “1+1 kalmadı, 5-6 adet 2+1 dairemiz mevcut. Geriye kalanlar 3+1 konutlar. Bunları da teslimata kadar bitirip yeni projelere konsantre olacağız. Şu anda güncel başka bir projemiz daha var. Hemen Akasya AVM’nin karşısında bulunan 2. Etap projemiz bulunuyor. Fikirtepe merkez ve başka lokasyonlarda da arazilerimiz var. Oralarda da inşaata başlayacağız.” şeklinde konuştu.

“İstanbul’da böyle lokasyon yok”

The Mandarins projesinin İstanbul için harika bir lokasyonda bulunduğunun altını çizen Aydın, “Burası tarihiyle kökleşmiş bir yer. Yatırımcı ve oturan için ulaşım çok önemli. Dibinizde metro ve metrobüs hattı var. Metro ile Sabiha Gökçen’e kolay bir ulaşım şansı bulunuyor. Avrasya Tüneli ile karşıya geçebilirsiniz. Marmaray ile toplu taşıma şansı bulunuyor. 10 dakika mesafede deniz ulaşımı var. D-100 ve E-5’in kesiştiği tek nokta burası. Lokasyonu böyle olan bir yer yok İstanbul’da. Projenin bulunduğu Mandıra Caddesi’de tek şeritten çift şeride geçiyor.” dedi.

Yüzde 70’in üzerinde prim

Konut projelerinde özellikle yatırımcı için en büyük özellik şüphesiz ki konutun getirisi. Mandarins için ödeme planına bağlı olarak değişecek getirinin en yüzde 70’in altına düşmeyeceğini belirten Aydın, “1+1 daireler için 2 bin 500 TL’den, 2+1 için 4 bin TL’den, 3+1 için de 5 bin TL ve üzerinden başlayacak kira getirisi bekliyoruz.” dedi.

Aidatta metrekare fiyatı 3 TL

Projeleri yaşatmak için en önemli kriterlerden birisinin doğru aidat ve yönetim anlayışı olduğunu söyleyen Aydın, “Biz de yönetimde bulunup bu düzenlemeleri yapacağız. Metrekare bazında aidat fiyatı 3 ile 3.5 TL olacaktır. Metrekare yükseldikçe birim fiyatı düşecektir.” ifadelerini kullandı.

Tamamı yerli müşteri

Projede yabancılara satış yapmadıklarını söyleyen Aydın, “Yabancı furyası Avrupa yakasında Bahçeşehir ve Esenyurt taraflarında başladı. Oradaki fiyatlarla Anadolu yakası fiyatları eş değer olunca yabancılar Kadıköy ve Ataşehir’e yöneldi. Genel anlamda yabancıya satışta bir düşüş var ama. Mandarins özelinde yabancıya satış olmadı, biz de öyle bir kanal açmadık.” dedi

Gündem sadece İstanbul projeleri

Mandarins’in gelecek projeleri hakkında da bilgi veren Aydın, İstanbul dışında arazi stoklarının olduğunu fakat gündemlerinde sadece İstanbul içi projelerinin olduğunu belirtti.

Kentsel dönüşüm projelerine devam edilecek

Hem vergi muafiyeti hem de alt yapının yenilenmesi açısından kentsel dönüşümde bulunmaya devam edeceklerini de söyleyen Aydın, “Şu anda yaptığımız konut adetine baktığımızda 500 konut görüyoruz. Bu adetin de üstüne çıkacağız.” dedi.

“Doğru projeyi seçen kazanmaya devam edecek”

Gayrimenkul yatırımı hakkında konuşan Aydın şöyle söyledi: “İstanbul’u lokasyonlara ayırmak lazım. Anadolu yakasında Kadıköy – Maltepe arası bir bölge, Maltepe – Kartal arası bir bölge, Kartal ve Gebze arası başka bir bölge. Şu anda bazı bölgelerde arz fazlası var ama merkezi lokasyonlar için bunu söyleyemeyiz. Metrekare birim fiyatları İstanbul’da belli bir noktaya oturmuş durumda. Kadıköy taraflarına geldiğiniz de lokasyona göre fiyatların artmadığını görüyoruz. Merkezi lokasyonda hem müteahhit hem de yatırımcı kazanmaya devam edecektir. 2018’de de doğru proje ve doğru lokasyonu tercih eden kazanacaktır. Döviz 5-6 senede 2 katına çıktı. Aynı sürede gayrimenkulde de oran aynı fakat gayrimenkulde ciddi bir kira getirisi de var.”

“Bitcoin ile alım olmaması şaşırtıcı olacaktır”

Son zamanlarda gündemi meşgul eden Bitcoin hakkında da görüş belirten Aydın, “Merkez Bankası bu konuda bir heyet kurdu. Bir çalışmaları var. Şu anda ABD Borsası’nda regülasyona tabi olacak sinyalleri alıyoruz. İleri dönemde Bitcoin ile alımların olmaması şaşırtıcı olacaktır. Günlük hacimleri çok yüksek seviyelerde.” ifadelerini kullandı.

Ümit Celep / evdenhaberler.com

 

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*