Taksim Camii ne zaman bitecek ?

Yakın döneme kadar iması bile protesto gösterilerine neden olabilen “Taksim’e cami yapılması” fikri, hayata geçmek üzere. İnşaatına geçtiğimiz yıl başlanan Taksim Camii’nde kubbe aşamasına geçildi. Peki Taksim Camii ne zaman bitecek ? Cami ne zaman ibadete açılacak? Kapasitesi kaç kişi olacak? Taksim Camii’ni kim yapıyor? İşte detaylarıyla Taksim Camii projesi…

Taksim Camii ne zaman bitecek?

Taksim Camii ne zaman bitecek ?

Taksim Camii’nin inşaatına 2017 yılının Şubat ayında başlanılmıştı. Yaklaşık bir yıldır inşaat çalışmalarının aralıksız devam ettiği projenin,  2018 yılının Mayıs ayında kadar tamamlanması ve caminin Ramazan ayında ibadete açılması planlanıyor.

Taksim Camii ne zaman bitecek?
Taksim Camii, İstiklal Caddesi’ne meydandan girerken ilk sokakta

Taksim Camii nerede? Nasıl gidilir?

Taksim Camii, Taksim Meydanı’nda değil ama oldukça yakın bir konumda. Cami, Taksim Sular İdaresi’nin hemen arkasında, meydandan İstiklal Caddesi’ne girerken sağdaki ilk sokakta yer alıyor. Fransa Konsolosluğunun yanındaki bu sokağın ismi Taksim Caddesi.

Taksim Camii’ne, Taksime giden bütün otobüslerle, Yenikapı-Hacıosman metrosuyla ve Kabataş-Taksim füniküler hattıyla gitmek mümkün.

Taksim Camii’nin kapasitesi ne kadar?

Taksim Camii’nde ibadet amacıyla ayrılmış 3 bölge bulunuyor. Erkeklerin namaz kılabileceği zemin kat 820 metrekare büyüklüğünde ve yaklaşık 1000 kişi kapasitesine sahip. Kadınlar için ayrılan bölümde ise aynı anda 375 kişi ibadet edebilecek. Son cemaat yeri olarak adlandırılabilecek bir tarafı açık alanda ise 100 kişi ibadet edebilecek. Projede “Çok amaçlı salon” olarak adlandırılan bölüm de gerekirse ibadet amacıyla kullanılabilecek. Bu bölümün kapasitesi ise yaklaşık 1100 kişi. Özellikle cuma namazı gibi cemaatin kalabalık olduğu dönemlerde camide aynı anda 2575 kişi namaz kılabilecek.

Taksim Camii ne zaman bitecek?
Caminin yapımını Sur Yapı üstlendi. Şirketin başında Altan Elmas var. (Soldan üçüncü)

Taksim Camii’ni kim yapıyor?

Taksim Camii sürecini belki de bu kadar hızlandıran şey, caminin ihaleyle yapılmıyor olması. Caminin tüm masraflarını başta Altan Elmas olmak üzere Sur Yapı’nın ortakları üstleniyor.

Taksim Camii’nin mimarı kim?

Mayıs ayında ibadete açılması beklenen Taksim Camii, vakıflara ait bulunan 2 bin 482 metrekare alana inşa edilecek. Caminin mimarları, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Beştepe Millet Camii’nin de mimarları olan Şefik Birkiye ve Selim Dalaman.

Cami bittiğinde nasıl olacak?

Caminin projesi, Beyoğlu’nun tarihi hassasiyeti, bölge dokusu ve hemen arkasında yer alan Rum Ortodoks Kilisesi ile Ermeni Katolik Kiliseleri’nin de yükseklikleri dikkate alınarak çizildi. Buna göre İstanbul Beyoğlu’nda yapılacak Taksim Camii’nin minare yüksekliği, diğer ibadethaneleri geçmeyecek şekilde 61 metre olacak.

Beyoğlu mimari dokusuyla uyumlu olması istenilen caminin tasarımında 20. yüzyıl başındaki Art Deco mimari stilinden esinlenildi.

Cami, meydandan bakınca önünde görünecek olan Taksim Maksemi ile devamlılığı olacak şekilde tasarlandı

Projenin yan cepheleri ile kubbelerde çok sayıda pencere kullanıldı. Bundaki amaç bol miktarda pencere ile iç mekanda ışığın ve oluşturduğu ışık hüzmelerinin etkisi ile manevi atmosferin güçlendirilmesi. Cami ibadet alanında yerden tavana kadar uzanan pencereler yardımıyla hem mekan içerisindeki düşey hatlar vurgulanmış hem de gün ışığının iç mekanı azami şekilde doldurması hedeflendi.

Geleneksel cami mimarisine uygun olacak şekilde “merkezi kubbeli”  olarak tasarlanan caminin hem iç hem de dışında, açık renk tonları kullanıldı.

Taksim Camii’nin çok amaçlı salonuna hem Tarlabaşı Caddesi’nden hem de İstiklal Caddesi’nden erişim imkanı verilecek. Salon, ihtiyaç halinde, cuma namazlarında halkın hizmetine de açılabilecek şekilde tasarlandı.

 

Projeyle bölgeye sadece bir cami inşa edilmiyor. Caminin, 165 araç kapasiteli 3 katlı bir de otoparkı bulunuyor. Otoparkın, bölgedeki “park” sorununa da kısmi bir çözüm getirmesi bekleniyor. Otoparka Tarlabaşı Bulvarı üzerinden ulaşılabilinecek.

Taksim Camii’nin adı ne olacak?

Taksim Camii için bir isim belirlenmiş değil. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami inşaatı başlamadan önce “Maksem’in olduğu yere de Taksim Meydanı’nın ihtiyacı var. Oraya bir Selahattin Camii yerleşmesi lazım.” şeklinde konuşmuştu. Bu nedenle caminin adının Selahattin Camii olması bekleniyor.

Rakamlarla Taksim Camii

-Tapu Parsel Alanı : 2482 m2

-Zemin Üstü Toplam İnşaat Alanı : 2859 m2

-Zemin Altı Toplam İnşaat Alanı : 9715 m2

-Toplam Kapalı İnşaat Alanı : 12.574 m2

-Ana Kubbe Çapı : 28 m.

-Ana Kubbe Yüksekliği (iç mekan net) : 29 m.

-Minare Yüksekliği : 61 m.

-İbadet Alanı (zemin kat) : 820 m2 (kapasite : yaklaşık 1.000 kişi)

-İbadet Alanı (bayan mahfil katı) : 320 m2 (kapasite : yaklaşık 375 kişi)

-Son Cemaat Mahali : 70m2 (kapasite : yaklaşık 100 kişi)

-Çok Amaçlı Salon (alt zemin kat) : 900 m2 (Cuma günleri ihtiyaç halinde ilave ibadet alanı olarak kullanılması durumunda kapasite : yaklaşık 1100 kişi)

-Toplam ibadet kapasitesi : 2575 kişi

-Sergi Salonu : 155 m2

-Camii Vakıf ve Dernek Alanları : 180 m2

-Otopark (3 adet bodrum kat) : Toplam kapasite : 165 Araç
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*