SUR YAPI BAŞKANI ALTAN ELMAS: BU YIL SATIŞLARDA REKOR KIRILACAK
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Mart ayı satış rakamlarından oldukça memnun olduğunu söyledi. Elmas’a göre 2017 yılı sonunda gayrimenkul sektöründe satış rekoru gelebilir.

İlk çeyrek beklentinin üstünde

TÜİK verilerini yorumlayan Altan Elmas, “Türkiye genelinde konut satışları 2017 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında artarak 128.923’e ulaştı. Öte yandan 2017’nin ilk çeyrek rakamları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 büyüyerek 326 bin konut satışı gerçekleştirildi. Sektör olarak ilk çeyreği çok iyi bir performans ile kapattık.” dedi.,

Kredi faizlerinin yüzde 0.90 olması satışları etkiledi

Rakamdaki artışta 20 yıla uzayan vade kampanyasının etkili olduğunu söyleyen Elmas,  “Şubat ayında başlayan ve Mart ayı sonuna kadar devam eden kampanyanın satışlar üzerinde ki olumlu etkilerini yaşadık ve 240 aya kadar uzayan vadeler konutu daha ulaşılabilir hale getirdi. Tabi kredi faizlerinin 0.90 seviyesinde olması da konut alımlarına olumlu yönde etki etti.” diye konuştu.

Yabancıya satışta düşüş değişecek

İlk kez satılan konut sayısına dikkat çeken Altan Elmas, “İlk kez satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 7,6 artarak 56 376 olurken, ikinci el konut satışları da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 11,9 artış göstererek 72 bin 547 oldu. Yabancıya konut satışı geçen yıla oranla yüzde 1 düşüş yaşasa da bu durumun önümüzdeki aylarda artışa geçeceğinin sinyallerini alıyoruz.”

Yeni rekor gelebilir

Elmas, rekora işaret etti: “2017 yılı sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza artacağı kanaatindeyiz. Hükümetimiz sene başından bu yana sektörü rahatlatacak uygulamaları sırasıyla devreye aldı. Referandum sonrası ise hükümetimizden beklentimiz sektörün finansal derinliğinin artırılması yönündedir. Banka kredileri ile ilerleyen sektörümüzde Gayrimenkul Sertifikası gibi farklı enstrümanlar etkin bir şekilde devreye alınmalı… Ayrıca banka kredilerinin de yıl sonuna kadar 0,9 seviyesinde kalması gerektiğini düşünüyoruz. İpotekli satışlarda yüzde 29’luk bir artış söz konusu… Bu da konut kredi faiz oranlarının sektör üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.”