SULTANAHMET CAMİSİ’NDE BÜYÜK RESTORASYON BAŞLIYOR
Sultanahmet Camisi’nde yapılması planlanan restorasyon 1 hafta içinde başlayacak. Restorasyon çalışmaları 4 yıl sürecek.

Sultanahmet Camisi restorasyonunda neler yapılacak?

Restorasyon kapsamında caminin üst kurşun örtüsü sökülerek yenilenecek. Cami genelinde cephe temizliği yapılacak, iç ve dışındaki taş ve mermer kaplamalarının raspa, sağlamlaştırma ve ıslah çalışmaları gerçekleştirilecek, minareler restore edilecek, çinilerin konservasyonu yapılacak.

Ahşap ve sıva yüzeylerinde bulunan mevcut kalemişleri raspa edilecek, özgün kalemişleri temizlenecek ve ihya edilecek. Revaklı avluda özgün sıvalar sağlamlaştırılacak. Cami içi döşeme kaplamaları tamir edilecek ayrıca iç avludaki mermer döşemelerin, sütunların, cami bünyesindeki ahşap kündekarilerin kapsamlı konservasyonları yapılacak.

Güçlendirme gerekli görülürse yapılacak

Gerekli görülmesi durumunda güçlendirme çalışmalarının da yapılacağı restorasyon kapsamında, klasik lokmalı demir parmaklıklar tamir edilecek, dış avluda çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek ve tuvaletler yenilenecek.

Cami daha sağlıklı hale gelecek

Çalışmalarla hem Sultanahmet Camisi’nin ömrünün uzatılması hem de turizm açısından daha sağlıklı hale getirilmesi hedefleniyor.

Sultanahmet Camisi’nden sonra Selimiye’de de benzer bir çalışma yürütülmesi planlanıyor.