SON 4 AYDA 10 BİN KİŞİ KONUT HESABI AÇTIRDI!

Ev sahibi olmak isteyenlerin konut edinmelerine destek amacıyla başlatılan “Konut Hesabı ve Devlet Katkısı” uygulaması kapsamında 4 ayda 10 bin kişi bankalarda konut hesabı açtırdı. Desteğin sınırı da yılbaşıyla birlikte arttı. 77 bin 875 lira biriktirene devlet de 15 bin 575 lira verecek.

HESAPLARDA 36.4 MİLYON TL BİRİKTİ

İlk kez kendi evini alacaklara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ayrılan ödenek üzerinden 15 bin liraya kadar devlet katkısı sağlanmasını içeren destek, 26 Şubat 2016’da yayımlanan “Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” çerçevesinde 26 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, “Konut Hesabı ve Devlet Katkısı” uygulamasında son 4 aylık sürede 10 bin vatandaş konut hesabı açtırdı. 11 bankada açılan hesaplarda biriken para miktarı 36.4 milyon liraya ulaştı.

DEVLET KATKISI İÇİN EN AZ 3 YIL DÜZENLİ ÖDEME ŞART

“Konut hesabı ve devlet katkısı” uygulaması ile kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konut satın alımlarına destek olunması amaçlanıyor.

Konut hesabı açarak, en az 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan Türk vatandaşlarına konut edinim tarihindeki birikiminin yüzde 20’sine kadar devlet katkısı ödeniyor. Söz konusu devlet katkısı, 15 bin 575 lirayı geçemiyor.

Hesap açtıranların devlet katkısına hak kazanabilmesi için 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konutunun bulunmaması ve konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması gerekiyor.

KONUT ALDIKTAN SONRA 6 AY İÇERİSİNDE BAŞVURMAK GEREKİYOR

Devlet katkısı, hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödeniyor. Vatandaşların konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmesi gerekiyor.

3 YIL DÜZENLİ ÖDEME YAPANA 13 BİN 500 TL DEVLET KATKISI

Vatandaşlar, aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde en fazla üç defa, üç aylık ödeme planını seçmesi halinde de bir dönem içerisinde en fazla bir defa ödeme yapmama hakkına sahip. Katılımcılara bir dönem içerisinde konut hesabından en fazla iki defa çekim hakkı tanınıyor.

Devlet katkısı verilmesinde düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15’i kadar ödeme yapılıyor. Ancak, ödenecek tutar 13 bin 498 lirayı geçemiyor.

Düzenli ödeme süresi, 48-59 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 15’i kadar ödeme yapılıyor. Buradaki tutar da 14 bin 536 lirayı aşamıyor.

Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için ise konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20’si kadar devlet katkısı veriliyor. Bu ödeme süresinde ödenecek tutar ise maksimum 15 bin 575 lira olarak belirlendi.