SİVAS’IN “ÇILGIN RPOJESİ” KIZILIRMAK PROJESİ’NE ÖZEL MÜLKİYET ENGELİ!
Kızılırmak Sahil Projesi, “Sivas’ın Çılgın Projesi” olarak biliniyor. Gerçekten de proje tamamlandığında Sivas’ın çehresi tamamen değişecek. Sivas kent merkezi çevresini boydan boya geçen Kızılırmak’ı bir cazibe merkezi haline getirecek projede karşılaşılan en büyük sıkıntı ise özel mülkiyet. Projenin gerçekleşeceği alandaki 4 milyon metrekare özel mülkiyette. Sivas Belediyesi Başkanı Sami Aydın, “Mülkiyet sorunları aşılmadan o bölgede bir çalışma başlatmamız söz konusu değil.” diye konuştu.

İlk çözülmesi gereken sorun mülkiyet

Belediye Başkanı Sami Aydın, Kızılırmak Projesinin Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatları ile koordineli bir şekilde devam ettiğini söyledi. İlk etapta mülkiyet sorunlarının yaşandığını dile getiren Belediye Başkanı Sami Aydın: “4 milyon metre kare alan özel mülkiyete ait. İlk olarak özel mülkiyet sorununu çözmemiz gerekli. Mülkiyetlerin özüm noktasında imar çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Projenin 2/3’ü özel mülkiyet alanında

Kızılırmak Projesinin yaklaşık 26,5 milyon Euro maliyetinin olduğunu vurgulayan Başkan Aydın: “6,5 milyon metre kare alanın yaklaşık 4 milyon m2 civarında özel mülkiyet olması nedeniyle mülkiyetlerin çözüm noktasında iki bölgede imar uygulaması yapıyoruz. Mülkiyet sorunları aşılmadan o bölgede bir çalışmayı başlatmamız söz konusu değil.

Kanalizasyon da büyük sorun

Cumhuriyet Üniversitesinin paket arıtma tesisi olduğunu söyleyen Başkan Aydın, “Ancak Sivas’ın Kızılırmak güneyinde maalesef kanalizasyon hatları arıtma tesisine ulaşamıyor. Yani öyle bir kolektör hattı yok. Kızılırmak’ın hem güneyinde hemde kuzeyinde ana kolektör hatları oluşturarak bu hatları arıtma tesisine bağlamayı planlıyoruz. Bu hatlarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla ortak çalışmamız devam ediyor. IPAD kapsamında yaklaşık 26.5 milyon Euro maliyeti olan bir çalışma bunun yüzde 85’i hibe olacak şekilde projemiz yürüyor. Mülkiyetleri de çözdüğümüzde inşallah en kısa zamanda başlayacağız. Bu hem Cumhuriyet Üniversitesi’nin arıtma ile ilgili yaşadığı sorunları ortadan kaldıracak hemde Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bölgelerin bütün atık suları arıtma tesisine ulaşmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Kızılırmak Sahil Projesiyle ne yapılacak?

Kızılırmak Sahil Projesi Sivas kent merkezi çevresinden geçen nehrin çevresiyle birlikte düzenlenmesini öngörüyor.

Projeye göre Kızılırmak kenarında yeşil alanlar, spor ve dinlenme alanları, yürüyüş yolları ve alışveriş mekânları gibi sosyal donatı alanları yer alacak.

Yeni köprülerle ırmağın iki yakası birbirine bağlanacak.

Köprülerden bazıları şehirden gelen aksların devamı niteliğinde olacak. Bu da projenin getireceği dinamizmi tüm şehre yayacak.