ŞIRNAK BAŞTAN İNŞA EDİLİYOR

Hendek terörü nedeniyle büyük zarar gören Şırnak’ın merkezi ile üç ilçesinde yeni konutlar yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’nin üstlendiği projenin Cizre ayağında sona gelindi. Yıkılan binaların yerine Dicle kenarında yeni konutlar inşa edildi.

Daha büyük ev isteyen fark ödeyecek

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

TOKİ tarafından yapılan yeni konut ve işyerleri, yıkılan ev ve işyerinin metrekaresi hesaplanarak dağıtılacak. Hak sahipleri yıkılandan daha büyük bir ev veya işyeri alması durumunda metrekare başına ortalama 750 TL ödeyecek. Örneğin 75 metrekarelik evi yıkılan bir kişi 90 metrekarelik ev aldığında 15 metrekarelik fark için yaklaşık 11 bin TL ödeyecek. 45 metrekarenin altında ev ve işyeri yıkılanlara ev veya işyeri verilmeyecek, zararı nakit olarak karşılanacak.

Vatandaş fark alınmasın istiyor

Son bir yılda bölge ekonomisinin zayıfladığını belirten Şırnak halkı, bu nedenle metrekare farkından doğan bedelin alınmamasını istiyor.

Metrekare farkını ödeyemeyeceğini söyleyen bir esnaf, “Yeni konut ve işyerlerini beğendik. Evim 75 metrekareydi. Yeni yapılan en küçük konut 90 metrekare. Almak istediğimde 15 metrekarenin farkını ödemek zorundayım. Ancak 1 yıldır iş yapamadığımız için farkı ödeyecek durumumuz yok. Bu farkın alınmamasını talep ediyoruz” dedi.

Evi yıkılana aylık 605 lira kira yardımı yapılacak

Yeni konut veya işyeri için hazırlanan ön sözleşmeyi kabul eden vatandaşlara sokağa çıkma yasağı kaldırıldığı tarihten bu yana daire ve işyeri başına 2016 yılı için 560 TL, 2017 için 605 TL kira yardımı yapılacak. Ayrıca yeni yapılan konut ve işyerleri vatandaşa dağıtılana kadar kira yardımına devam edilecek.

Öncelik evi yıkıldığı için kirada oturanlara

Yıkılan bina ve işyeri arsalarının vatandaşlarda kalacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise yeni konutların dağıtımında önceliğin evi yıkıldığı için kirada oturanlara verileceğini söyledi.

Şırnak Merkez, Cizre, Silopi ve İdil’de vatandaşın ihtiyacı doğrultusunda yapılan sitelerde Kuran kursu, cami, okul, sağlık ocağı, taziye evi gibi sosyal tesisler de bulunacak.

Cizre’de yıkılan evlerin yerine Dicle kenarında evler yapıldı

Cizre’nin merkezindeki Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde yıkılan binaların yerine Silopi yolu üzerindeki Konak Mahallesi ile Dicle Nehri kenarındaki Dirsekli mevkisine yeni konutlar inşa edildi.

Şırnak’ta yapılacak bina sayıları

Şırnak Merkez: 7 bin 500

Cizre: 3 bin 550

İdil: 600

Silopi: 850

Şırnak halkına yapılan maddi yardım miktarı

3 bin 660 hak sahibine 39 milyon lira kira yardımı yapıldı.

16 bin 402 hak sahibine 164 milyon lira zarar tespit bedeli dağıtıldı.

2 bin 605 hak sahibine 60 milyon lira eşya yardımı sağlandı.

İhtiyaç sahibi ailelere ayni ve nakdi olarak 46 milyon lira yardım verildi.