SİLUETİ BOZAN ONALTIDOKUZ NE ZAMAN YIKILACAK?
Silueti bozduğu gerekçesiyle 4 yıl önce yıkım kararı alınan Onaltıdokuz kuleleri aynen duruyor. Vatandaşların aklında hep aynı soru; Onaltıdokuz kuleleri neden traşlanmıyor? Onaltıdokuz ne zaman yıkılacak? Herhangi bir vatandaşın evi hakkında yıkım kararı alınsaydı böyle beklenir miydi? Bu sorulara Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri cevap verdi.

Yıkım bedeli Zeytinburnu Belediyesi bütçesinin 5 katı

Kulelerin tıraşlanmasıyla ilgili mahkeme kararları alındı, silueti bozan kısımların yıkılacağı söylenirken aradan 4 yıl geçti. Zeytinburnu Belediyesi sürecin neden uzadığını şöyle anlatıyor;

“Onaltıdokuz kuleleriyle ilgili ilk dava, planın iptaliyle sonuçlandı. Ardından da silueti bozan kısımlar için yıkım davası açıldı. Zeytinburnu Belediyesi Encümeni’nden de yıkım için karar çıktı. Bu arada mülk sahibi de karşı dava açtı. Bu davada da idari mahkemeden ‘ancak silueti bozan kısımların bedeli ödenir, kamulaştırma yapılırsa yıkılabileceğine’ dair karar çıktı. Danıştay da bu kararı onadı. Yıkılacak kısım, 150 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor. Bunun karşılığı da 2 milyar TL’yi buluyor. Bu rakam, bütçemizin 5 katı. Belediyenin bu parayı ödemesi mümkün değil.”

Onaltıdokuz ne zaman yıkılacak?

İBB, Danıştay kararının ardından şehir siluetini koruma adına her semte yükseklik kotası getirdi. Buna göre Zeytinburnu için belirlenen yükseklik 70 metre yani 23 kat. Bu karara göre 36, 32 ve 26 kat olan 16/9 kulelerin birinden 13, birinden 9, diğerinden de 3 kat yıkılması gerekiyor. Yani toplamda 25 katlık bir yıkım söz konusu. Yıkımın da yüklü bir maliyeti var. Ancak yıkılan kesimlerin maliyeti yanında bu rakam oldukça düşük kalıyor. Bu durumda hakkında yıkım kararı verilse de 16/9’un yıkılması oldukça zor görünüyor. Yani artık 16/9 da İstanbul’un siluetlerinden biri diyebiliriz.