İNŞAAT SEKTÖRÜ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR!
TÜİK, Nisan ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında arttı. .Sektör temsilcilerinden Doğan Dağ, Sefa Öztürk, Haydar Yamaç, Adem Soytekin ve İbrahim Babacan konuyu değerlendirdi.

İbrahim Babacan / Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

Sektör büyümeye devam ediyor

TÜİK’in açıkladığı veriler açıkça gösteriyor ki, inşaat sektörü hız kesmeden hatta daha da hızlanarak büyümeye devam ediyor. Açıklanan son verilere göre; 2017 yılı nisan ayı satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artış göstererek 114 bin 446 olduğunu görüyoruz. Konuta yönelik büyük bir talep söz konusu. Bu da konuta olan ihtiyacın bir göstergesidir. Bu veriler bize devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri ve hayata geçirilen yeni kampanyalar ile ivme kazanan inşaat sektörünün büyümesini arttırarak devam ettireceğini göstermektedir. Tapu harçları ve damga vergisindeki indirimlerle birlikte alım için tüketici harekete geçme fırsatı buldu. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında artarak bin 624 olmuş. Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı ile de özellikle Körfez yatırımcılarının yoğun ilgisinin olduğunu gözlemliyoruz.

Doğan Dağ / Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

Konut sektörü en güvenli liman

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar sektörümüz için oldukça sevindirici. Türkiye ekonomisin böyle sağlam adımlarla yoluna devam etmesi ümit verici. Hükümetimizin sektörümüze vermiş olduğu destek ve teşviklerle Türkiye ekonomisi oldukça olumlu gelişmeler yaşamaya devam edecektir.
Konut sahibi olmayı kolaylaştıran kampanyalar ile birlikte sektörde ciddi bir hareketlenme yaşandı. İnşaat sektörünün canlılığını koruması için başlatılan kampanyalar hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının kazançlı çıkmasını sağladı. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlara göre de Türkiye genelinde Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 7,6 oranında artış göstererek 114 bin 446 olmuş. Bu rakamlarda bizlere inşaat sektörünün güvenli bir liman olmaya devam ettiğinin göstergesidir. İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor.

Sefa Öztürk /Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi:

Konut satışları ve yatırımların artması için sektör desteklenmeye devam etmeli

Vatandaşlarımızın kolay konut sahibi olabilmesi için inşaat firmaları tarafından başlatılan konut kampanyalar ve bankalarında konut kredi faiz oranlarını indirmesiyle birlikte ekonominin lokomotifi olarak görülen sektörümüz canlılığını sürdürüyor. TÜİK tarafından açıklanan 2017 Nisan ayı konut satış rakamları da inşaat sektörünün hareketliliğini koruduğunu gösteriyor. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu. Konut satışlarının ve yatırımların artması için sektörün desteklenmeye devam etmesi gerekiyor.

Adem Soytekin / Asoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:

En kazançlı yatırım aracı

İnşaat sektörü 2016 yılında ülke olarak yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen büyümeye ve genişlemeye devam etti. İnşaat sektörüne ivme kazandırmak için başlatılan konut kampanyalarının ardından, bankalarında konut kredilerini aşağı çekmesiyle birlikte konut satışlarının hız kesmeden artarak devam ettiğini görüyoruz. Konut kampanyaları ile birlikte sektör canlılığını korumaya devam ediyor. TÜİK’in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu. Bu da bizlere konutun en önemli ve en kazançlı yatırım aracı olarak görülmeye devam ettiğini gösteriyor. Bizde yaklaşık 20 yıllık deneyimimiz, bilgi birikimimizle sektördeki önemli oyunculardan biri olarak ülkemize ve sektörümüze olan güvenimizle yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Haydar Yamaç / Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

Üretim ve istihdam artmaya devam edecek

Sektör, ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratıyor. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre 2017 Nisan ayında gerçekleşen konut satış rakamları da sektörün büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyorum.