ALANYA BELEDİYESİ’NDE USULSÜZLÜK İDDİASI! SARGEM TİGOLAPSE BU İŞİN NERESİNDE?
Türkiye’deki bazı belediyelerde birtakım yolsuzluklar dönüyor. Bu yolsuzluklarda kullanılan yöntemlerden biri de “Şartname uyanıklılığı”… Buna göre şartname öyle hazırlanıyor ki, direk olarak bir firmayı işaret ediyor. Böylece usulüne uydurarak istenilen bir firmaya iş veriliyor. Bu durumun son örneği Alanya Belediyesi yeni hizmet binasının time lapse tekniği ile görüntülenmesi işinde yaşandı. Alanya Belediyesi, Türkiye’de time lapse tekniği ile çekim yapan firmalardan sadece Sargem Elektronik isimli bir firmada bulunan ve çok da gerekli olmayan bir özelliği şartnameye koydu. Böylece diğer firmaları şartnameye uymadıkları iddiasıyla eleme imkanı doğdu. Burada tüm belediyeyi suçlamak adil de olmaz doğru da. Bu işi belediyenin içinde birileri yaptı. Ancak bu isim ortaya çıkarılana kadar ister istemez belediye kurumsal olarak zan altında kalacak.

Şartnamede aranan tek personel kriteri: 10 yıl tecrübeli elektrik-elektronik mühendisi

Time lapse bir fotoğrafçılık işi olmasına rağmen, şartnamede bu konudaki tecrübeye, eğitime en küçük bir vurgu yapılmıyor. Buna karşılık sadece güneş panelinin aküye bağlanması işi için, 1 yıl zayıf akımda olmak üzere toplam 10 yıl tecrübeli elektrik, elektronik veya bilgisayar mühendisinin firma bünyesinde çalışıyor olması şartı aranıyor. Türkiye’de faaliyet gösteren time lapse şirketleri reklam ve prodüksiyon işi yapan firmalar. Çünkü time lapse reklam tanıtım işleri için yapılıyor. Buna karşılık Sargem time lapse işine de girmiş bir elektrik-elektronik şirketi. Dolayısıyla bünyesinde 10 yıl tecrübeli elektrik-elektronik mühendisi bulunduran tek time lapse hizmeti veren firma da Sargem Elektronik. Şartnameyi hazırlayanlar koydukları bu madde ile yüklenici firmayı Sargem’e mecbur bırakmaya çalışıyor.

Time lapse bir fotoğrafçılık işi olduğu halde neden elektrik mühendisi isteniyor?

Time lapse, fotoğraf makinasının çektiği fotoğrafların bir araya getirilmesi ile oluşturulan “hızlandırılmış video” görünümüne sahip bir fotoğrafçılık yöntemi. Neredeyse fotoğrafçılık tarihi kadar eski olan bu yöntem inşaat gibi yıllar süren işlerden ziyade bulut geçişleri, çiçeklerin açması gibi kısa süreli işlerde kullanılıyordu. Ancak inşaat sektörünün gelişmesi ve inşaat sürecinin anlatılması ihtiyacı doğunca bu fotoğraf tekniği inşaat sektörüne de adapte edildi. Ancak asıl iş elbette doğru kadraj, ışık ve ayarlarla doğru şekilde fotoğraf çekmek. Şartnamede asıl işi yapacak personelle ilgili en küçük bir ifade yer almazken, sadece sisteme güneş panelini bağlamak için 10 yıllık tecrübeli elektrik-elektronik veya bilgisayar mühendisi çalıştırma zorunluluğu maddesi konulması dikkat çekiyor. Üstelik sadece o projede görev alması da yetmiyor. Bu kişinin projenin yöneticisi olması gerektiği, bu firmanın personeli olduğunun ispatı gibi işi daha da zorlaştıracak özellikler sıralanıyor. İşte şartnamedeki o madde;

“Sistemlerin kurulumu sırasında, yalnız zayıf akım sistemleri proje yöneticisi olarak en az 1 (bir), 10 (On) yıl tecrübeye sahip, Bilgisayar Mühendisi veya Elektrik Mühendisi veya Elektrik-Elektronik Mühendisi, yüklenici tarafından görevlendirilecektir, görevlendirilen proje yöneticisi yüklenici firmanın veya alt yüklenicisinin personeli olarak çalışıyor olduğu teklifte belgelendirilecek ve önceden yönetmiş olduğu projeler ile ilgili deneyimleri hakkında referansları belirtilen özgeçmiş uygulama sırasında idareye sunulacaktır.

Kurulum sonrası teslim edilen tüm sistem hakkında kurulumu yapan mühendis tarafından İdarenin belirleyeceği personel/personellere, İdarenin belirleyeceği yer ve zamanda en az 1 (Bir) haftalık tüm sistem ile ilgili eğitim verilecektir.”

Tigolapse’ın sahibi Sargem Elektronik 5 farklı teklifle asıl teklifini düşük mü göstermeye çalıştı?

Yaptığımız telefon görüşmesinde Sargem Elektronik’in sahibi Emre Sabancı, projeye 5 farklı isimde teklif verdiklerini, bunların bir kısmında İKM’nin sistemlerinin izinsiz çekilmiş fotoğraflarını kullandıklarını itiraf etti. Aynı işe farklı kanallar ve fiyatlarla teklif vermenin amacı ne olabilir? Şişkin sahte tekliflerle asıl teklifini düşük göstermek mi? Sargem Tigolapse firmasının aynı projeye 5 farklı yerden teklif vermiş olması bu iddiayı doğrular nitelikte.

Sargem Tigolapse firması sadece 5 farklı teklif vermekle kalmamış, aynı zamanda tekliflerin bir kısmında yanıltıcı amaçlı olarak İKM’nin sistem fotoğraflarını kullanmış. Bu teklifi de Antalya’da daha önce time lapse işi yapmamış bir bilişim firması aracılığı ile iletmiş.

Sargem bu amaçla, izinsiz olarak İKM’nin sistemlerinin kurulu olduğu bir binanın çatısına çıkmış, kutuları açmış, fotoğraflamış, sistemleri incelemiş. Emre Sabancı yaptığımız telefon görüşmesinde fotoğrafları bu şekilde elde ettiğini de kabul etti.

Sargem Elektronik ile belediye arasında nasıl bir bağ var? Şartnameyi kim hazırladı?

İş sadece bununla da kalmadı. Projenin yüklenici firması Erka, time lapse hizmeti için İKM ile çalışmaya karar verdi. Ancak Alanya Belediyesi’nden bazı kişiler sürece burada müdahalede bulundu. Belediyenin ilk müdahalesi İKM ile ilgili bir iddia ortaya atmak oldu. İddiaya göre İKM’nin referans firmalarından birisi İKM’nin çalışmasından memnun değilmiş. Belediyenin kaynağı, memnun olmadığı söylenen firma değil, bizzat Sargem Elektronik’ti. Ancak iddiayı Sargem değil, belediye Erka’ya iletti ve İKM ile çalışılmaması ima edildi. Erka bu iddiayı İKM ile görüştü ve böyle bir durum olmadığını öğrendi. Durumun ispatı için de belediyeye İKM online takip sisteminde söz konusu firmaya ait görsellerin göründüğü bir hesap açıldı. Bu noktada belediyede çalışanların, kendilerine özel olarak açılan bu hesabın İstanbul’daki başka kişilerle paylaştığı iddia ediliyor. İKM verilen hesaba hangi adreslerden ve IP’lerden girildiğini kontrol ettiğinde karşısına Alanya dışında, İstanbul’daki bazı IP adresleri de çıkıyor. Bu IP’lerin Sargem Elektronik çalışanlarına ait olabileceğinden şüphe ediliyor.

Şartnamede Sargem Tigolapse’in işaret edildiği maddeler bulunması, Sargem Elektronik firmasının İKM hakkında ortaya attığı mesnetsiz iddiaların belediye kanalıyla yüklenici firmaya iletilmesi, belediyeye verilen kullanıcı adı ve şifrelerin İstanbul’daki IP numaraları tarafından kullanıldığının tespit edilmesi, Tigolapse markasının sahibi Sargem Elektronik ile belediye arasında bir bağ olduğunu algısını güçlendiriyor.

Bu durumda akıllara “Şartnameyi kim hazırladı?” sorusu geliyor.

Alanya Belediyesi’nde dönen işlerden belediye başkanının haberi var mı?

Bu iş büyük bir iş değil. O nedenle Alanya Belediye Başkanı Sayın Adem Murat Yücel’in konuyla bizzat ilgilendiğini, haberdar olduğunu söylemek haksızlık olur. Ancak başkanın haberi olup olmadığından çok, haberi olduktan sonra ne yapacağı önemli. Biz bu iddiayı time lapse işiyle ilgilenen belediyenin bilgi işlemindeki muhataplara sorduk. Ancak muhataplar bu konuda cevap vermemeyi tercih etti. Şimdi belediye başkanının da muhataplara bu soruyu sorması gerekiyor.

1-Şartnameyi kim hazırladı?

2-Şartname öncesinde veya teklif toplanması sırasında belediyeden herhangi biri Sargem Tigolapse firmasından herhangi bir isimle irtibata geçti mi?

3-Şartnameye 10 yıl tecrübeli elektrik mühendisi maddesini kim neden koydu? Türkiye’de bu maddeyi karşılayabilecek kaç time lapse firması var?

4-Neden şartnamede personelle ilgili fotoğrafçılık konusunda herhangi bir tecrübe ve eğitim aranmazken elektrikle ilgili bir arayışa girildi?

Sargem’in başka şaibeli işleri de var

Emre Sabancı’nın sahibi olduğu Sargem ilginç bir geçmişe sahip. Sargem’in şimdiye kadar yaptığı en büyük iş Eroğlu Holding’in Skyland projesi. Tesadüfe bakın ki Emre Sabancı Skyland yapılırken hem Eroğlu Holding’de çalışıyormuş hem de Sargem’in sahibiymiş. Kendi Linkedin sayfasında Eroğlu’nda çalıştığı dönem ki görevini şöyle açıklıyor;

“İhale süreçlerinin yürütülmesi, sözleşmelerin hazırlanması ve takibi…”

Emre Sabancı, 2013-2016 yılları arasında Eroğlu Holding’de çalışırken, Skyland projesinin time lapse işini de kendi sahibi olduğu şirkete vermiş veya verdirmiş.

Bu durum Emre Sabancı’yla iş yapan diğer firmaları da zan altında bırakıyor. Herhangi bir başka firmadan teklif almadan Sargem ile iş yapan kuruluşlar arasında Türkiye’nin önemli kamu kurumlarından birinin de olduğu iddialar arasında.

İşte Sargem’in sahibi Emre Sabancı’nın, Eroğlu’nda çalışırken, Eroğlu’na iş yapan Sargem’in sahibi olduğunu gösteren Linkedin profili!