SAPANCAYA ARAP İLGİSİ AZALDI, ONLARCA VİLLA ELDE KALDI

Sakarya’nın özellikle Arapların yoğun ilgi gösterdiği Sapanca gölü etrafı son 5 yıldır büyük dönüşüm gösterdi. Önceleri sadece göl çevresinde sayılı miktarda olan yazlıklar,  Arapların devreye girmesiyle tepelere çıktı ve sayıları oldukça arttı. Ancak uzmanlar Arapların Sapanca Gölü çevresine yönelik ilgisinin azaldığını, bu durumun da yatırım yapan firmaları zora soktuğunu söylüyor.

Mazaralı villaların fiyatı 1 milyon dolara kadar çıkıyor

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Göl manzaralı ve ağaçlar içinde yer alan lüks villaların fiyatları 200 bin dolardan başlıyor, 1 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Son sürat inşaatlar devam etse de bölgede faaliyet gösteren emlakçılar, Arapların alımlarının yavaşladığını belirtiyor.

Fiyatlar yükseldi, ilgi azaldı

Sapanca gölünün manzaralı tepelerdeki villaların fiyatlarının da geçmişte gösterilen yoğun ilgi sonrasında bir hayli arttığı belirtildi. Yeni yapılan villalara Türklerin çok fazla ilgi gösteremediğini söyleyen emlakçılar “Fiyatlar öyle yükseldi ki, Türklerin burada villa sahibi olması bir hayli zorlaştı” dedi. Bazı inşaat firmalarının da yaşanan talep azlığından dolayı iflas ettiğini kaydeden bir başka emlakçı ise, “Eğer bölge kontrol altına alınmazsa daha büyük sıkıntılar yaşanabilir” diye konuştu.

Ormanın içindeki araziler tapulu

Bölgedeki inşaat firmaları yetkilileri, Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların direk olarak projeye ortak olduğunu ve inşaatın yapımına da dahil olduğunu belirtti. Her ne kadar ilgi azalsa da Sapanca’nın yeşil doğası ve Sapanca gölü sebebiyle Araplar tarafından beğenildiğini anlatan İnşaat firması yetkilisine tepelerde yoğun ağaçların olduğu yerlerde nasıl inşaat yapıldığını sorduk. İnşaat yapılan alanların şahsa ait araziler olduğunu belirten firma yetkilisi, “Yaklaşık 150 yıl önce tepelerdeki arazilere tapu verilmiş. Yani ormanlık alanlar katledilmiyor. Çok ağaç olabilir ama buralar tapulu araziler. Belediye alanı imara açtıktan sonra verilen izinlere göre inşaatlar yapılıyor. Ormanlık alanlarda kesinlikle ağaç kesilmiyor. Eğer ağaç kesen olursa çok büyük cezalar veriliyor. Hapis cezası alanlar bile olabiliyor” diye konuştu.

İstanbullu elitler göl kenarında yazlık alıyor

Sapanca’da geçmişte zengin Türklerin yazlıklarının olduğunu belirten başka bir gayrimenkul danışmanı da “Şu anda da zengin ve Sapanca’ya yakın olan Türklerin villaları var. Bunlar daha çok İstanbul’un elitleri. Ancak son 5 yıldır zengin Araplar bölgeye çok fazla yatırım yaptı. İşler yavaş gidiyor ama hala elit Arapların Sapanca’ya ilgisi hala devam ediyor.” dedi.