SAMSUN’A KARADENİZ’İN EN BÜYÜK CAMİSİ YAPILIYOR
Samsun İlkadım Belediyesi, Baruthane Mahallesi’ne Karadeniz’in en büyük cami ve külliyesini yapıyor. Camii 5 bin kişilik cemaat kapasitesine sahip olacak.

Selçuklu mimarisine göre yapılıyor

Samsun İlkadım’da Ihlamur Bulvarı üzerinde 6,5 dönüm alan içerisinde inşa edilen cami sadece büyüklüğü ile değil mimarisiyle de dikkat çekiyor.

200 araçlık otoparka sahip olacak cami Selçuklu mimarisine uygun bir biçimde inşa ediliyor. Doğal taş ve ahşap malzemelerin kullanıldığı caminin 2 bin kişilik çok amaçlı salonu ve de bir avlusu bulunacak. Karadenizin bu büyük camisi hem eşsiz bir ibadet alanı hem de sosyal bir alan olma özelliği taşıyor.

5 bin kişilik cemaat kapasitesine sahip olacak

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Cami, 5 bin kişilik cemaat kapasitesi, 200 araçlık otopark, toplantı salonları ve eğitim merkezleri ile dev bir eser olacak.” dedi.

Caminin eşsiz deniz manzarasına sahip olacağını söyleyen Tok, “Hizmete açıldığında İstanbul’un Sultanahmet’i ve Eyüp Sultan’ı gibi önemli bir merkez olacak. Projemiz hem mimarisiyle hem de eğitim, ibadet ve dinlenme ve sosyal mekanları ile dikkat çeken bir yapı olacaktır.” diye konuştu.