Sakarya 1. OSB altyapı ihalesinde usulsüzlük iddiası!

Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin genişleme alanı tahsisleri ve altyapı ihalesi geçtiğimiz Ağustos ayında yapıldı. İddialara göre ihalede bazı açıklar vardı ve 1. OSB ihale için 27 milyon TL civarında teklif veren Sakaryalı firmaların yerine 32 milyon TL karşılığında İstanbul’dan bir firmayla anlaştı. Ayrıca 1. OSB Başkanı Mustafa Kösemusul’un 59 Ada 5 Nolu parselde kendisine yer ayırdığı ortaya çıktı. Olaylardan sonra 1. OSB Başkanı Mustafa Kösemusul görevinden ayrıldı.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İhalede usulsüzlük iddiası

İhalenin 27 milyon TL teklif veren Sakaryalı firmalar yerine 32 milyon TL teklif veren İstanbul’dan bir firmaya verilmesi üzerine Kösemusul bir açıklama yayınladı. Kösemusul, “Sakarya’dan 27 milyon TL teklif veren firma çıkmadı. Ancak Sakaryalı firmalar teknik yetersizlikler dolayısıyla elendi. Teknik yeterliliklere göre çalışma yaptık. Biz bununla ilgili bir danışman bir firma tuttuk. Arzu ederseniz teknik raporlarla size gösteririz. Böyle bir şey yok. Komisyon kurduk ve örnek bir çalışma yaptık. Ciddi bir rakam çünkü. Burada 130 sanayiciye hesap veriyoruz.” dedi.

OSB Başkanı arsa üzerinde kendisine yer ayırdı

Bu olayların üzerine ise OSB Başkanı Mustafa Kösemusul’un Ağustos ayında 59 Ada 5 Nolu parselde kendisine yer ayırdığı ve katılımcıların ödemesi gereken yüzde 5’lik katılım payını ödemediği ortaya çıktı. Kösemusul’un bölge için ay sonuna kadar kendisine süre verilmesini istedi. Olay bazı yatırımcılar tarafından da itirazla karşılandı. Bölge yatırımcılarından Yalçın Bıçak, Kösemusul için, “İstifasını beklerdim.” dedi. 5 nolu parsel köylüden istimlak yoluyla alınmıştı.

Yatırımcıya ayrı başkana ayrı tolerans

Ödemeyi zamanında yapmayan şirketlerden verilen yerler geri alındı. OSB yönetimi firmalara karşı katı bir tutum sergiledi ve ödeme için birkaç aylık zaman isteyen firmalara toleransı göstermedi. Ancak 459 ada 5 nolu parseldeki tavizkar tutum çatlak seslere sebebiyet verdi. Diğer parseller gibi yeni bir yatırımcıya verilmesi beklenen 5 nolu parselin ön tahsisi Mustafa Kösemusul adına yapıldı. Diğer firmalardan yerleri geri alınırken ödeme yapmayan Kösemusul’a ise bir yaptırımda bulunulmadığı iddia edildi.

Yerel medyadan da itiraz sesleri yükseldi

Sakarya Yenihaber gazetesi genel yayın müdürü Sezai Matur’un yazısına göre ihalede de bazı eksik kalan kısımlar var. Matur, “Birkaç kez değiştirilen ihale şartnamesinde de, altyapıda kullanılacak dolgu malzemesinin belirsizliği nedeniyle yüklenici firmaya bir hayli avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra OSB Yönetim Kurulu’nun genişleme alanıyla ilgili yaptığı bir vahim hatayı daha gündeme getirelim.
Bu genişleme alanı, köylülerden istimlak yoluyla ele geçirildi. Köylüden dönümü 150 bin ile 200 bin lira arasında değişen fiyatlarla istimlak edilen arazi yatırımcıya yüzde 5 ön ödemeyle verildi. Firmalara bankalarla görüşülerek istenirse arazi bedeli için kredi imkanı sağlanacağı da belirtildi. Hazırlanan parsel sayısının neredeyse 2 katı kadar firma başvurdu. Seçici davranılarak bir bölümüne ön tahsis yapıldı. Ancak belirlenen süre geldiğinde bankalar kredi vermeye yanaşmadı.” dedi.

OSB’de başkan değişikliği

Matur, 32 milyon TL’lik ihalenin de kayırmacı bir yaklaşımla verildiğini iddia etmişti. Çıkan haberler üzerine OSB Yönetim Kurulu’nun görevi bıraktığı iddia edildi. Sakarya 1. OSB’ye şu anda Mustafa Gültepe başkanlık yapıyor.

 

Ümit Celep / evdenhaberler.comBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*