RUSYA, TÜRK MÜTEAHHİTLERE UYGULADIĞI YASAĞI KALDIRDI
Rusya lideri Putin, Türkiye’ye ekonomik kısıtlamaların bir kısmını kaldırıldığını açıkladı. kaldırılan kısıtlamalar içinde müteahhitlik sektörüne getirilen yasaklar da var.

Müteahhitler Rusya’da proje üstlenebilecek

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ”“2017’nin ilk 4 ayında, Rusya’ya ihracatımızın yüzde 36, Rusya’dan ithalatımızın ise yüzde 15 artış yaşadığını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte de müteahhitlerimiz tam gaz Rusya pazarında projeler üstlenmeye devam edecekler” diye konuştu.

Karar tüm sektörleri olumlu etkiler

Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Emre Aykar ise şu şekilde konuştu, “Atılan her adım bizim işimize yarar. Resmiyete intikal ettiğinde çok pozitif etkileyeceğini düşünüyorum. İki yıl öncesine ne kadar dönersek o kadar iyi. Türk müteahhitlerinin son 10 yılda aldıkları yıllık müteahhitlik işi tutarı 24.5 milyar dolar dolaylarındaydı. 2016’da bu 12 milyar dolara düştü. Son 15 yılda çok başarılı yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimiz vardı. Bunun yüzde 36’sı üç ülkeden; Libya, Irak ve Rusya’dan geliyordu. 2016’da Libya sıfırlandı, Irak da sıfıra yaklaştı, Rusya’da düşünce bu performans düşüşü yaşandı. Dört gözle kısıtlamaların kaldırılmasını bekliyoruz. Bu karar bütün sektörleri olumlu etkileyecektir.”