RUHSAT ALMAK İSTEYENLER BELEDİYELERE KOŞTU
Türkiye’de 1 Ekim’de yürürlüğe girecek Planları Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında, stüdyo dairelerin üretimi sona erecek. Yapacakları inşaatta 1+0 dairesi olanların 1 Ekim’e kadar ruhsatlarını almaları gerekiyor. Bu sebeple müteahhitler, yönetmelik öncesinde ruhsat alabilmek için belediyelere başvurdu. Bazı belediyelerin imar bölümlerinde yoğunluk yaşandı.

Kentsel dönüşüm projeleri yeni plandan etkilenecek

Stüdyo dairelerin üretimine son veren, kat yüksekliğini sınırlayan ve emsal harici tüm alanlara yüzde 30 sınırlama getiren yeni düzenleme öncesinde inşaatçılar ruhsat kuyruğuna girdi.

Özellikle kentsel dönüşüm bölgelerinde yapılacak projelerin yeni imar planından etkilenmesi bekleniyor. 10 kentsel dönüşüm projesinde toplam 17 bin 613 konut üretimi bu yıl içinde başlayacak. Ruhsatların 3 aya kadar yetiştirilmemesi durumunda 15 milyar liralık projenin planı değişmek zorunda kalacak. Projeler için ruhsat alındığı takdirde eski yönetmelik hükümleri uygulanacak.

Bazı ilçelerde imar planları çok fazla etkilenebilir

Ruhsat alınması gereken binalar, Anadolu Yakası’nda Ümraniye, Ataşehir, Üsküdar, Beylerbeyi, Kartal, Maltepe, Bağdat Caddesi, Kadıköy’de yoğunluk kazanıyor. Avrupa Yakası’nda ise Kağıthane, Beyoğlu, Fatih, Dragos, Esenyurt, Avcılar Ayazağa, Halkalı, Arıcılar, Kayabaşı, Veliefendi, Başakşehir, Gaziosmanpaşa ilçelerinde bulunuyor.

1 Ekim’e kadar projelerin onaylatılması gerekiyor

Planları Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamındaki gelişmeleri değerlendiren uzmanlar, “Belediyelerde şu anda yoğunluk var. Herkes 1 Ekim’den önce mevcut projelerine yapı ruhsatı almak için çalışıyor. Çünkü eski imarda kazanım daha fazla. Projesi olan herkes 1 Ekim’e kadar belediyelerdeki projelerini onaylatmaya uğraşıyor. Bu planlar arasında 1+0 projeler de var” şeklinde konuştu.

1 Ekim tarihi, 22 Mayıs 2014’ten önce yapı ruhsatı alma işlemlerine başvuranlar için geçerli

Planlar Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 1 Ekim’de yürürlükte olacağını hatırlatan TGM Trend Gayrimenkul Yatırım Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Belediyelerdeki ruhsat yoğunluğunun nedeni budur. 22 Mayıs 2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almak için işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ve sonra yapılan başvurular Ekim 2017’ye kadar sonuçlandırılmak zorunda” dedi. Ekim 2017’den itibaren artık 1+0 daire yapımı yasaklandığından, ruhsat girişimleri başlatılan tüm projeler için başvuruların arttığına işaret eden Erilkun, yeni yönetmeliğin getirdiği yenilikleri şöyle anlattı: “Örneğin, yeni düzenlemeye göre, İfraz (ayırma) suretiyle yola cephesi olmayan parsel oluşturulamaz. Cephesi olmayan parsellere yapı ruhsatı düzenlenemez. Kanunun 18 inci maddesinin uygulanamadığı hallerde yola cephesi bulunan parsellerden herhangi biri ile tevhit edilmesi (birleştirilmesi) mecburidir. Fiili teşekkül sebebiyle yola cephesi sağlanamayan parsellere; komşu parsellerden süresiz geçiş hakkı alınmış ve bu konuda tapu kayıtlarına şerh konulmuş olmak kaydıyla yapı ruhsatı düzenlenebilir” dedi.