RİZE HAVALİMANI İÇİN İLK ADIM 12 OCAK’TA ATILIYOR
Rize uzun süredir beklediği havalimanına kavuşuyor. Tıpkı Ordu-Giresun Havalimanı’nda olduğu gibi deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek Rize Havalimanı için teklifler 12 Ocak’ta alınacak. İhaleye, ön yeterlik başvurusunda bulunan 11 firmadan 5’i davet edildi.

RİZE HAVALİMANI NEREYE YAPILACAK?

Rize Havalimanı, Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek.

RİZE HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK?

İhale sonrasında teklifler değerlendirilecek ve bir firma ile sözleşme imzalanacak. İhaleyi kazanan firma ile sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacak. Havalimanının inşaatı yaklaşık bin 800 gün sürecek. Bu durumda da havalimanının 2022 yılının ilk yarısında hizmete girmesi bekleniyor.

HAVALİMANININ ÖZELLİKLERİ NELER OLACAK?

Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik bir alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları yapılacak.

Havalimanı için yaklaşık 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılacak. En derin yeri 22 metre olmak üzere ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacak.

Havalimanı, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda 2 milyon yolcuya, Türkiye’nin 56. havalimanı olarak hizmet verecek.