RİZE HAVALİMANI 3 YIL SONRA UÇUŞA HAZIR!
Riza havalimanında çalışmalar başladı. Türkiye’de deniz dolgusu ile inşa edilecek ikinci havalimanı olacak olan Rize Havalimanına şantiye alanı kuruldu ve havalimanı inşaatı tabelası yerleştirildi.

Or-Gi’nin 3 katı kaya kullanılacak

Rize Havalimanı, Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasında 266 hektarlık alanda, kıyıdan 26 ile 32 metre uzaklıktaki deniz dolgusu üzerine inşa edilecek.

Havalimanının inşaatında derinliğin fazla olması nedeniyle, Ordu – Giresun Havalimanı’nda kullanılandan yaklaşık 3 kat daha fazla dolgu malzemesi kullanılacak.

Saatte 36 uçak kalkabilecek

Proje kapsamında, saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda pist ile apron inşa edilecek.

Yolcu ve kargo uçaklarına hizmet verecek olan Rize Havalimanı’ndan, kalkış ağırlığı 150 bin kilogramdan fazla olan uçakların da yararlanması bekleniyor.

750 milyona mal olacak

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 8 Eylül tarihinde ihaleye çıkarılacak olan Rize Havalimanı projesi için ilk etapta deniz dolgusu, pist ve çevre aydınlatma işleri yapılacak. Bu işler 600 milyon liraya mal olacak.

Altyapı işlerinin ardından 150 milyon lira harcamayla da terminal binalarını kapsayan üst yapı işleri yapılacak.

Yapımı 2 yıl 9 ay sürecek havalimanı 2020 yılında faaliyete geçecek.