RİVA ARAZİSİNDEN GALATASARAY’A PARA NE ZAMAN GELECEK?
Emlak Konut GYO, Galatasaray’ın Riva arazisi için ihaleye çıktı ve projeyi 1 milyar 175 milyon liralık şirket payı öneren Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı kazandı. Bu rakamdan Galatasaray’ın payına da 942 milyon lira düşüyor. Peki Galatasaray bu parayı ne zaman alacak? Bu rakam ne zaman Galatasaray’ın kasasına girecek? Riva arazisine projenin yapılması ve konuların satılması beklenecek mi? Sorulara cevabı Galatasaray Başkanı Dursun Özbek verdi.

Galatasaray Riva arazisinden payını ne zaman alacak?

Başkan Özbek,”Biz Emlak Konut GYO ile anlaştık. Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı ihaleyi kazandı. Ama bizim muhatabımız Emlak Konut. Buradan bizim kasamıza en az 942 milyon TL girecek.” dedi.

İşte Dursun Özbek’in değerlendirmeleri;

* Şubat ayına kadar Galatasaray’ın banka borcu 265 milyon dolardı.

* Emlak Konut ile anlaşınca bize 92 milyon dolarlık temlik yapıldı. Biz de bu para ile bankalara ödeme yaptık ve borcu 173 milyon dolara indirdik.

* Bu borcun sadece faiz ve kur farkı ödemesi 240 milyon TL’ydi.

* Şimdi sözleşmeler imzalandığı gibi Emlak Konut bize 562 milyon TL daha temlik yapacak.

* Biz de bu temliki kırdırıp borcun önemli bir bölümünü kapatmış olacağız.

* Böylece Galatasaray 240 milyon TL’lik faizi de ödemekten de kurtulmuş olacak.

Riva geliri daha da artabilir

Borcun kapanmasıyla Galatasaray’ın gelir-gider dengesinin bir birine eşit olacağını anlatan Özbek, şunları söyledi: “Galatasaray Sportif ve Galatasaray Kulübü’nün yıllık toplam geliri 140 milyon Euro. Eğer faiz ödemeyen bir kulüp olursak giderimiz de sadece 140 milyon Euro olacak. Tüm bunlardan sonra kendimizi normal bir yapıya çekmiş olacağız. Tüm bu senaryo Galatasaray’ın Riva’dan 942 milyon TL gelir sağlaması üzerine kuruldu. Ancak Emlak Konut bugüne kadar yaptığı projelerde hep iki katı gelir sağlamayı başarmış durumda. Yani buradaki konutlar değerlendikçe Galatasaray’ın geliri de artacak. Hatta biz buradan 1 milyar TL daha kazanabiliriz.”

“Hedefim borçsuz bir kulüp bırakmak”

Galatasaray’ın diğer borçları hakkında da bilgi veren Özbek, “Bankalara olan borçlar dışında tedarikçi ve sporcu borçlarımız var. Futbol sporcularına olan borcumuz yıllık 60 milyon Euro, amatör sporlarda bu rakam 25 milyon Euro. Tedarikçi borçları ise çok daha düşük rakamlar. İşte Galatasaray’ın kurtuluş reçetesi dediğimiz Riva’dan elde edilecek gelirler ve bu gelirlerin kullanılacağı alanlar bunlar. Çok ağır bir tablo devraldık. Enkaz edebiyatı yapmak istemiyorum, bunları bilerek geldim. Bu proje için camiada taraftar aradık ama bulamadık. Benim hedefim borçsuz bir kulüp bırakmak. Mali yapıyı düzeltemez iseniz sportif başarı da zor geliyor. Büyük transferler yapabilirim ama bunun sonu yok. Bir süre sonra yol bitiyor. Biz geldiğimizde yol bitmişti. Hedefim mali durumu düzeltip sportif başarıları yakalamak” ifadelerini kullandı.

Kemerburgaz’a tesisler yapılacak sonra Florya satılacak

Dursun Özbek, Galatasaray’ın İstanbul Florya’daki tesisleriyle ilgili de bilgi verdi. Özbek “Antrenman sahaları yetersiz. A Takım oyuncuları her gün aynı sahada antrenmana çıkıyor, zemin bozuluyor. Sinan Gümüş de bu yüzden sakatlandı. Diğer sahada ise farklı yaş grupları antrenman yapıyor. Maç günü tesislerden stada, 1.5 saatimiz trafikte geçiyor. Biz de Emlak Konut GYO ile bu konuda bir anlaşma yaptık. Kemerburgaz’da yeni tesisler yapılacak. Bu konuda final aşamasına geldik. Daha sonra Florya’daki arazi değerlendirilecek” dedi.

Mecidiyeköy’e Ali Sami Yen oteli yapılacak

Dursun Özbek kulübün bundan sonraki hedefinin ise gelir modelini çeşitlendirmek olduğunun altını çizerek Dursun Özbek, “Eski kulüp binamızın bulunduğu yerde Mecidiyeköy’de bir otel projemiz vardı. Bu proje başladı. 100 milyon dolarlık bir proje. Galatasaray’a her yıl 15 milyon lira gelir bırakacak. Turizmin canlanması durumunda ise bu gelir artacak. 190 odalı otel 5 yıldızlı olacak ve adı da Ali Sami Yen olacak. Ayrıca Türk Telekom Stadı’nın yanında kapalı spor salonu projemiz de devam ediyor. Burada kiralanabilir alanlar da olacak. Biz FB’li ve BJK’li taraftarlar da konut alsın istiyoruz” şeklinde konuştu.