RİVA ARAZİSİNDEN GALATASARAY’A 940 MİLYON LİRA!

Emlak Konut’un gelir paylaşımı modeliyle satışa çıkardığı Galatasaray’ın Riva arazisi ihalesi tamamlandı. İhalede en yüksek teklifi Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı verdi. Ortaklar 3 milyar 100 milyon lira satış değeri ve 1 milyar 178 milyon lira Emlak Konut payı teklif etti. Emlak Konut ihaleyi bu haliyle onaylarsa Galatasaray’ın payı yaklaşık 940 milyon lira olacak. Bu rakam Galatasaray’ın finansal sorunlarına çözüm olacak gibi görünüyor.

İki firma da Ankaralı

İhalede en yüksek teklifi veren ortaklıkta yer alan KLV İnşaat ve Fema İnşaat Ankara merkezli iki firma. KLV’nin sahibi Mehmet Kılavuz, Fema’nın sahibi ise Muzaffer Şakar.

Şirket payının yüzde 80’i Galatasaray’ın olacak

Geçtiğimiz yıl imzalanan protokole göre, ihalede ortaya çıkacak arsa bedelinin yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si de Emlak Konut GYO’nun olacak. Riva arazisi yaklaşık 870 bin metrekaresi konut alanı, 206 bin metrekaresi özel orman alanı, 8 bin 400 metrekaresi ilkokul özel alanı, 72 bin 500 metrekaresi park alanı olmak üzere toplamda 1 milyon 157 bin metrekareden oluşuyor. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek kulübün bankalara ve finans kuruluşlarına borcunun yaklaşık 173 milyon dolar olduğunu ve Riva projesi ile borçları kapatacaklarını açıklamıştı.

Riva arazisine Eko köy projesi yapılacak

Emlak Konut 2018’de başlaması planlanan Riva projesinin ekolojik ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlarla tasarlanan Eko-Köy projesi olması için de çalışma yaptı. Toplam 869 bin 522 metrekare konut alanına sahip olan arazide 206 bin 497 metrekarelik bir de özel orman alanı bulunuyor. Köy ve doğa yaşantısının harmanlandığı birçok farklı konseptin bu projede hayat bulması için ihale şartnamesine belirli maddeler eklenecek. Emlak Konut, bu arsa için örnek bir proje de hazırlattı.

Dursun Özbek: Galatasaray çok rahat bir finansal yapıya kavuşacak

İhale sonrası “Galatasaray’ın KDV muafiyeti olduğunun dikkate alınması lazım” diyen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Emlak Konut Sayın Genel Müdürü’me, çalışanlara, ihalenin hazırlanması, tanıtılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Zaten çok yüksek olan marka değerlerini Galatasaray marka değeriyle birleştiğinde bu rakamın çıkması gayet normal. Bu projeleri hayata geçirmemizin sebebi Galatasaray’ın mali bağımsızlığını yakalaması yönündeydi… Şu anda Galatasaray’ın finansman kurumlarına olan borcu 175 milyon Dolar civarında. Gelecek hasılatı dikkate aldığımızda; elde edilecek hasılat bugün ifade edilen rakamın çok üstüne çıkıyor. Galatasaray mevcut finansman ve banka borçları itibariyle baktığımızda; önümüzdeki günlerde çok rahat bir finansal yapıya kavuşacak. Benim hedefim de buydu. Galatasaray adına çok sevinçliyim. Çok başarılı bir iş yaptığımızı ve iyi bir ortakla bu işe girdiğinizde sonucun da iyi olacağı noktası çok önemliydi” diye konuştu.

“Finansal yükün hafiflemesi sportif başarıyı etkileyecek”

Projenin oluşmasında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok büyük katkısı olduğunu söyleyen Özbek, “Kendisine Galatasaray ile ilgili görüşmemde, bu konuda destek istedim, tekrar teşekkür ediyorum bu desteği verdiler. Galatasaray’ın bu finansal yükünün azalması sportif başarıya büyük etki edecektir. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum. Galatasaray’ın elinde bir değer var. Bunun nasıl değerlendirileceği konusu, yapılacak hesaplarla ortaya çıkacaktır. Bugün son derece sevinçliyim. Şimdi hesap yapma durumuna geldik, oturup yapacağız; bu ihaleyi de Galatasaray lehine değerlendireceğiz” dedi.

“Florya arsasının değerlendirilmesi de çok önemli”

Florya’daki arazi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Özbek, “Galatasaray şu anda Florya’da yaklaşık 80 dönüm arsa üzerinde yerleşik. 2 nizami sahası var. Birinde altyapı maç yapıyor, diğerinde de A takım idman yapıyor. Avrupa’daki eş değerlerimizin tesislerinde 6-7-8-12-15 saha var. Her gün aynı sahada idman yaptığınızda saha etkileniyor ve sakatlıklara sebebiyet veriyor. Burada yetişen oyuncunun da bu durumdan etkilenmesi söz konusu. Sadece benim yönetimim değil. Benden önceki yönetimler de Galatasaray’ı yeni bir mekana taşınma projesi yapmışlar. Bu bir ihtiyaç. Galatasaray’ın layık olduğu tesise taşınması söz konusu. Bunun için de en doğru tercih Emlak Konut’tu. Florya’dan taşınmamamız bir gerekliliktir. Oradaki arsanın da değerlendirilmesi çok önemli” diye konuştu.