REKLAMINDA ORHAN GENCEBAY’IN OYNADIĞI PROJEYE DOLANDIRICILIK DAVASI
2012 yılında satışa çıkan ve reklamında Orhan Gencebay’ın oynadığı bin 600 daireli Esenyurt Samsun Towers projesini üstlenen firmanın ortakları, müteahhitleri ve pazarlayan bir kişi hakkında ‘dolandırıcılık’ davası açıldı. Orhan Gencebay’ın “Helal olsun dedim bizim çocuklara” sloganıyla hafızalara kazanan projede maket üzerinde satışı yapılan kimi dairelerin ortada olmadığı öne sürülüyor. 6 yıldan 21 yıla varan sürelerde hapisle yargılanmaları istenen sanıklar ise, suçlamaları kabul etmedi.

6 kişi suçlanıyor

Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasında 6 isim sanık olarak yer alıyor. Anılan isimler arasında Samsun Towers projesini
üstelenen Er-Sa İnşaat’ın ortağı Helim Kurt (50), Yusuf Kurt (43) kardeşler, İstanbul İl Özel İdaresi’nde üç yıl öncesine kadar personel daire başkanı olarak görev yapan Bilal Demir (59) ile, projenin müteahhitti olarak para toplayan Osman Görgülü (38), Enis Görgülü (34) kardeşler ile Umut Berkay Bilgiç yer aldı.

Suçlama “Nitelikli dolandırıcılık”

Dava; maket projeden ev satın alan kişilerin, aradan 5 yıl geçmiş olmasına karşın evlerini alamamaları sonrası savcılığa yapılan suç duyurusu nedeni ile açıldı. Ev alan üç kişi adına açılan davanın iddianamesine göre sanıklar ‘Nitelikli dolandırıcılık’ yapmakla suçlanıyor. İddianamede her bir sanığın 6 yıldan 21 yıla varan sürede hapis cezası ile yargılanmaları talep edildi.

Pazarlamayı daire başkanı yaptı iddiası

İddianameye göre, davacılara dairelerin pazarlamasını, o dönem İstanbul İl Özel İdare’de görev yapan Bilal Demir yaptı. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı İsmail Kocaoğlu’nun imzasını taşıyan iddianameye göre Bilal Demir dairelerin pazarlamasını makam odasında yaptı. Dava dosyasına giren belgelere göre Demir, söz konusu projeden, vali yardımcıları, hakim-savcılar ve emniyet mensuplarının da yer aldığı bilgisini paylaştı. Yine Demir’in, projenin imarı ile ilgili işlemlerin de Esenyurt Belediyesi’nde hızla yapıldığı yönündeki sözleri dosyada yer aldı.

Esenyurt’taki ‘konut mağdurları’ ile ilgili en kapsamlı soruşturma tamamlandı
Esenyurt’taki ‘konut mağdurları’ ile ilgili en kapsamlı soruşturma tamamlandı.

Müteahhitin çok sayıda lüks otomobil aldığı iddia ediliyor

Projeden ev almak isteyenlerin bir bölümü müteahhit firmaya yönlendirildi. Hakkında çok sayıda dolandırıcılık davası açılan B O Gayrimenkul Yatırım’ın sahibi Osman Görgülü’nün, ev sahibi olmak isteyenlerin yatırdıkları paralarla çok sayıda lüks otomobil aldığı bilgisi dava dosyasında yer aldı. Dosyada yer alan belgelere göre, Florya’daki B. Otomotiv’den, aralarında Ferrari, Maserati, Porche gibi lüks markaların da olduğu 15 otomobil bir milyon 530 bin Euro’ya alındı.

Müteahhit Görgülü kayıp

Ev sahipleri dairelerin teslimini beklerken müteahhit firma yetkilileri ortadan kayboldu. Bir süre sonra da ev sahiplerine, mevcut projenin yanındaki bir arsadan ev verileceği söylendi. Ancak söz konusu arsanın da başka isimlerinin üzerine geçirildiği bilgisi dava dosyasında yer aldı.

Gurbetçiler de mağdur

Beş yıl önce ev sahibi olmak için ödeme yapan kişiler arasında, yurtdışında yaşayan çok sayıda gurbetçinin de olduğu anlaşıldı. Sanıklar ise dava dosyasında yer alan savunmalarında, kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. 15 Mayıs’ta yapılan ilk duruşmaya sanıklar katılmazken, mahkeme bir sonraki celse için Temmuz ayına gün verdi.

Bilal Demir’e makamını kullanma suçlaması

Bir kısım davacı adına dosyaya bakan Av. Özgür Noyan konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bilal Demir, İstanbul İl Özel İdaresinde daire başkanı olarak
görev yapmaktaydı. Yapmış olduğu kamu görevini ve makamını kullanarak insanları Esenyurt’ta bulunan projelere yönlendirdi.

Bu projelerde çoğu kamu görevlisi halen yüzlerce insan mağdur durumda… Projeleri yapacak diye insanları yönlendirdiği müteahhit Osman Görgülü ise piyasanın ‘Ferrari Osman’ lakabı ile tanıdığı bir dolandırıcı çıktı. Ortada ne daire ve ne arsa. Mağdur edilenler arasında yer alan kimi kamu görevlileri de, isimleri gündeme gelmesin diye endişe ediyor. Ağır ceza mahkemesinden bu kişiler hakkında hak ettikleri cezayı almalarını bekliyoruz” dedi.

Bin 300 daireyi satmışlar

Ersa İnşaat’ın İstanbul Esenyurt’ta l 5 blok halinde yükselen Samsun Towers’ın 3 bloğunun kaba inşaatı tamamlanmış ve sonra yaşanan imar sıkıntıları nedeniyle inşaat durmuştu. Projenin inşaatı 2016’da yeniden başlasa da ara ara çeşitli nedenlerle çalışmalar duruyor. Esenyurt Samsun Towers projesinde 1.600 konut yer alıyor. Projede bin 300 dairenin satıldığı söyleniyor.

2014’te teslim edilecekti

Stüdyo, 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon tipinde dairelerin yer aldığı Esenyurt Samsun Towers projesinde teslimler 2014 yılında gerçekleşecekti. 33 katlı 5 blok olarak inşa edilecek Samsun Towers kapsamındaki dairelerin alanları  43 metrekare ile 103 metrekare arasında değişiyor.