RAYİÇ BEDEL UYGULAMASI SON BULUYOR
Maliye Bakanlığı, gayrimenkul sektöründe ciddi vergi kaybı yaşandığını tespit etti. Bu nedenle iki önemli düzenlemeye gidiliyor. İlk düzenleme ile rayiç bedel yerine, reel bedelin tespit edileceği “Standart bedel” isimli bir sistem kurulacak. İkinci düzenleme ise özellikle internet üzerinden alım-satım ve kiralamalara gelecek. İnternet sıkı takibe alınacak.

Vergilendirme işlemlerinde kullanılan rayiç bedel kalkacak

Maliye vergi kaybını en aza indirmek amacıyla belediyelerdeki rayiç bedel sistemini kaldıracak. Maliye güncel verilerin yer aldığı standart bedel kullanılacak. Arsa-konut değerleri sisteme girilerek her il ve ilçenin konut değerleri uluslararası kriterlere göre yeniden belirlenecek.

Alım-satım kiralama işlemlerine sıkı takip geliyor

Maliye, son beş yılda ev, arsa, dükkân alıp satanların beyanlarını özel bir yazılım sistemiyle takip edecek. Doğru beyan vermeyenler de uyarılacak. Gayrimenkul alım-satım, kiralama işi yapan sitelerin vergi kaygı olup olmadığına bakılacak. Kaydı bulunmayanlar resen mükellef yapılacak.

Bankadaki hesap hareketleri incelenecek

Maliye Bakanlığı, bankadan kullanılan konut kredisiyle resmi satış bedellerini karşılaştıracak. Karşılaştırmada sonunda satış bedelinde düşük beyan tespit edilirse alım-satımın muhatapları izaha davet edilecek.

İnternette verilen ilanlarla beyan edilen miktar karşılaştırılacak

İnternet üzerinden verilen satılık veya kiralık ilanlardaki rakamlarla, beyan edilen satış veya kiralama rakamları karşılaştırılacak. Maliye bu amaçla internet takip birimi kurdu. Ayrıca bu tarz alım-satım ve kiralamalara aracılık eden siteler de incelemeye alınacak. Vergi mükellefi olup olmamasına bakılmaksızın ceza kesilebilecek.