PROFİLO AVM’NİN KAÇAK KATLARI NE ZAMAN YIKILACAK?

Türkiye’nin ilk AVM’lerinden biri olan İstanbul Şişli’deki Profilo AVM hakkında geçtiğimiz ağustos ayında “kaçak katların yıkılması” kararı alınmıştı. Aradan geçen 7 aylık süreçte bu karar uygulanamadı.

Profilo AVM’nin otoparkları ofise çevrildi

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Mecidiyeköy Mahallesi Gülbahar Caddesi Cemal Sair Sokak’ta bulunan Profilo AVM’nin normalde 12 bağımsız kattan oluşan kat otoparkı bulunuyor. Bu otoparkın son 3 katının projeye aykırı olarak kaçak ofis ve dükkânlara dönüştürüldüğü ve çeşitli firmalara yüksek fiyatlarla kiralandığı iddia edilmişti. Şişli Belediyesi, 11 Ağustos 2016’daki Meclis toplantısında söz konusu kaçak yerlere hem idari para cezası kesmiş, hem de yıkım kararı almıştı.

Ofislerin sahte kontratlarla kiralandığı iddia ediliyor

33 bin 600 metrekarelik Profilo AVM’nin otopark arazisinin yüzde 28’nin Şişli Belediyesi’nin mülkü olmasına rağmen, AVM Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Esmer tarafından, burada ofis ve dükkânlara dönüştürülen yerlerin sahte kontratlar düzenlenerek kiralandığı iddia ediliyor. İddia sahipleri, her katın yaklaşık 150 bin TL’ye kiralandığını, ayrıca otoparka giriş çıkış yapan araçlardan da saat ücreti tahsil ederek yolsuzluk yapıldığını dile getiriyor. Çevre sakinleri, sadece otoparka giriş çıkış yapan araçlardan sağlanan haksız gelirin aylık 450 bin TL’ye ulaştığını ifade ediyor.

Belediyenin otopark payı ofise mi dönüştürüldü?

Semt sakinleri, kaçak katların sahte kontratlar ile kiralanmasından dolayı aylık toplam 450 bin TL’lik haksız gelir elde edildiğini söylüyor. Kaçak katlar ile otopark bağlantısında bulunan dükkân ve ofislerin eski haline getirilmesi kararı alınmıştı. Ancak bu karar hala uygulanmış değil.

Cevahir AVM ile de benzer bir süreç yaşanmıştı

Şişli Belediyesi Cevahir Alışveriş Merkezi’nin içindeki 33 bin 205 metrekarelik açık alanın projesine aykırı olduğu tespit etmiş ve firmaya 4 milyar 948 milyon TL para cezası kesmişti. Şişli Belediyesi zabıta ekipleri projesine aykırı olduğu tespit edilen AVM’nin koridorlarında kurulmuş açık satış noktalarının çoğunu kapatarak mühürlemişti. Kiosk denilen açık satış büfelerinin dışında AVM’deki bir çok ünlü markanın hizmet verdiği mağazanın da kaçak durumda olduğu iddia edilmişti.