PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ DEĞİŞECEK Mİ?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sektörden gelen tepkiler üzerine Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin değişebileceğinin sinyallerini verdi. Ancak bakanlığa göre tepkiler daha çok yanlış okumadan kaynaklanıyor.

Sektörün fikirlerini aldık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konu ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Özhaseki’nin açıklaması şu şekilde: “Yönetmelikten sektörün rahatsız olduğunu görmek bizleri üzdü. Çünkü hazırlık aşamasında geldiler, fikirlerini aldık, onları da dinledik. Eleştirilere baktığımız zaman bir kısmında yanlış anlamaların olduğunu, bir kısmının iyi okumadığını, bir kısmının da bilgi sahibi olmadığını gördük. Keşke bu rahatsızlıklarını gelip doğrudan bizimle paylaşsalardı.”

Sektör temsilcileri ile konuşacağız

Gelen eleştirileri ve tepkileri dikkat aldıklarını, değerlendirdiklerini açıklayan Özhaseki, “Bunu söyleyen sektör temsilcilerini çağırıp bunu anlatacağız. Amacımız onlarla kavga etmek ve polemiğe girmek değil. Bir iki tane ciddi talepleri var. Bunları görüşeceğiz” dedi.

Sektör temsilcileri tepki göstermişti

Geçtiğimiz gün yayımlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne KONUTDER, GYODER ve İNDER’den tepkiler gelmişti. Sektör temsilcileri yönetmeliğin kaos yaratacağı görüşünü savunmuştu.

Başkanlar, “Yönetmelik konusundaki görüşlerimizi bakanlığa ifade etmemize rağmen bunların yansıtılmadığını gördük. Yeni düzenlemeyle birlikte sektör büyük sorunlar yaşayacaktır. Sektörde yatırımların önü kesilecek” ifadelerini kullanmıştı.