PENDİK’TEKİ MALAZLAR KİBRİT FABRİKASI’NA KİPTAŞ KONUTLARI YAPILACAK
İstanbul Anadolu Yakası Pendik E5 yolu üzerindeki Malazlar Kibrit Fabrikası arazisine konut imarı verilmedi. Bunun üzerine şirket yetkilileri araziyi kat karşılığı KİPTAŞ’a verdi. İBB, KİPTAŞ’a 15 katlı konut projesi için izin verdi.

İBB-MALAZLAR ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIK SONUNDA ÇÖZÜLDÜ

İstanbul Büyükşehir Belelediyesi (İBB) tarafından arazi sırasıyla ‘yol, meslek lisesi alanı ve yeşil alan’ ilan edildi. Malazlar’ın sahipleri, “Çevredeki AVM’lerden alamadığınız yeşil alanı bizden alıyorsunuz” diyerek çok sayıda dava açtı. Açtığı davaları da kazandı ama arazisiyle ilgili sorunu çözemedi. Şirket çareyi arazisini kat karşılığı İBB iştiraki Kiptaş’a vermekte buldu. İBB, Kiptaş’ın itirazı üzerine alana 15 katlı konut izni verdi.

İBB ARAZİYİ 2006’DA YOL VE MESLEK ALANI İLAN ETTİ

Pendik’te E5 üzerinde 50 bin 251 metrekarelik Malazlar Kibrit Fabrikası alanı 2006 yılında önce İBB tarafından yol ve meslek alanı olarak belirlendi. Şirket, “İmar rantı yoğun olan bu bölgede arazimizin çevresinde yer alan AVM’lerden alamadığınız yol, donatı ve yeşil alanı bizden alıyorsunuz” diyerek dava açtı. İstanbul 8. İdare Mahkemesi İBB’nin kararını iptal etti.

İBB 2011’DE MALAZLAR ARAZİSİNİ İMARINI YEŞİL ALAN YAPTI

İBB, 2011 yılında bu kez alanın büyük bir kısmını yeşil alan ilan etti. Pendik Belediyesi’nin isteği üzerine arazideki yeşil alan oranı da arttırıldı. Şirket bu karara da itiraz ederek dava açtı. İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nde görülen davada kararın “hukuka aykırılığı” tespit edilerek iptal edildi.

2013’TE ARAZİNİN BİR KISMI YOL YAPILDI

İBB, 2013 yılında da alanın bir kısmını yol yaptı. Şirket bu karara da dava açtı ve karar iptal edildi.

İBB İMARDA DEĞİŞİKLİK YAPMAYI SÜRDÜRDÜ

2016 yılında yapılan planlarda da alan ticaret, yol ve park alanı olarak belirlendi. Şirket çareyi, araziyi kat karşılığı hasılat paylaşımı usulü ile konut yapması için Kiptaş ’a verdi. İBB Meclisi’ne geçen günlerde hem şirketin hem de Kiptaş’ın itirazı geldi. Şirket ve Kiptaş itirazında tüm bu süreci anlatılarak park alanının bir kısmının ibadet alanı olması, araziye ise konut, teknopark ile ticaret ünitesi yapılması için yaklaşık 20 kat da imar talebinde bulundu. İBB, Kiptaş’ın itirazının bir kısmını kabul ederek CHP’nin “ret” oyuna karşın 15 katlı konut projesine izni verdi.