Parsel bazlı imar artışı yapılmayacak! Yeni İmar Yasası hazır!

Parsel bazlı imar artışı artık yaşanmayacak. Yatay mimariyi özendirecek, binalarda 5+1 kat yükseklik sınırı getirilecek. 2018’in ilk aylarında yürürlüğe girmesi beklenen Yeni İmar Yasası taslağı hazır.

Yeni imar düzenlemesi 2018’de meclis gelecek

Yeni imar tasarısı hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Düzenlemeyle imar rezaletine son vereceğiz” dedi.

Özhaseki, “Belediyeler Yasası ve İmar Yasaları’nda çarpık kentleşmeye zemin hazırlayan uygulamalara son verilecek. Bu konudaki çalışmaları önümüzdeki günlerde Meclis gündemine getireceğiz. Vatandaşın şikayetçi olduğu ne varsa hepsiyle ilgili hazırlık yaptık. Yeni düzenlemeyi 2018 başında TBMM’ye getirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Parsel bazlı imar artışı yapılmayacak

İmar artışı konusunda da değinen Özhaseki, “Parsel bazlı yoğunluk artışı dediğimiz haksızlığa yol açan uygulamalar da yeni düzenlemeyle sonlanacak. Hiç kimse gelip benim parselime biraz daha yükseklik verin diyerek sebepsiz yere yükseltemeyecek.” şeklinde konuştu.

Büyükşehirlerle ilçeler arasındaki itilaflı maddelerin de yeni yasayla çözüleceğini belirten Özhaseki, yeni yasanın bütün sorunlara cevap vereceğini söyledi.

Yatay mimari zorunlu hale geliyor

Yeni planlamalarla yatay mimariyi özendireceklerini ifade eden Bakan Özhaseki, “Özellikle Cumhurbaşkanımız, her fırsatta yatay mimariye işaret ediyor. Biz de bakanlık olarak yeni planlamalarımızda buna uyuyoruz. İstanbul’dan gelen yoğunluk taleplerinin tümünü reddediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada yatay mimariye dikkat çekmiş ve konutların en fazla 5+1 kat yükseliğinde olması gerektiğini söylemişti.

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*