ÖZEL SEKTÖR UCUZ KONUT ÜRETECEK
GYODER, orta ve dar gelir gruplarına yönelik ucuz konut üretimi yapmayı planlıyor. Bunun için arsa maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor.

Dar gelirli umutlandı

GYODER’in yeni başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, ilk basın toplantısında derneğin yeni yol haritasını çizdi. Yabancı yatırımcıdan ucuz konut kiralamaya Anadolu şehirlerine yapılacak projelerden yeni teknolojilerin uygulamasına kadar pek çok konuya değinen Yetgin’in ucuz konut konusundaki sözleri beklentileri artırdı.

Arsa maliyetlerinin düşürülmesi lazım

Yetgin, “Orta ve dar gelir gruplarına konut üretimini ve yönelimini kolaylaştıracak yeni sermaye piyasası araçlarının üretilmesi gerekiyor. Daha ucuz konut üretimi için arsa maliyetlerinin düşürülmesi konusunda, kamu kurumları ile işbirliği içinde düzenlemeler yapılmasını gündeme getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Ucuz konut için özel sektör devletten arsa bekliyor

 

KONUTDER de benzer bir yaklaşım sergilemiş, ucuz konut üretmek istediklerini ancak bunun için ucuz arsa olması gerektiğini belirtmişti. Arsa maliyeti özellikle büyük şehirlerde markalı konut üreticilerinin en büyük masrafını oluşturuyor. Markalı konut üreticileri, TOKİ gibi devlet arsalarını kullanamadıkları için ucuz konut üretemediklerini iddia ediyor. Konut üreticilerini bir araya getiren derneklerin yeni beklentisi ise şu; Devlet bize arsa konusunda yardımcı olsun, biz de ucuz konut üretelim.