OVİT TÜNELİ NE ZAMAN AÇILACAK?
Karadeniz’le Doğu Anadolu arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak Ovit Tüneli’nin yüzde 90’ı tamamlandı. İnşaatında 773 kişinin dönüşümlü olarak çalıştığı Ovit Tüneli 2017’nin son aylarında hizmete açılacak.

Ovit Tüneli’nin temeli 2012’de atılmıştı

Yıl sonuna kadar açılması planlanan Ovit Tüneli’nin temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başbakanlığı döneminde 13 Mayıs 2012 tarihinde atılmıştı.

Rize’nin İkizdere ile Erzurum’un İspir ilçesini birine bağlayacak tünel sayesinde kışın sık sık ulaşıma kapanan Rize-Erzurum yolunda büyük bir sorun ortadan kalkmış olacak.

Türkiye’nin en uzun 2. tüneli olacak

Ovit Tüneli, Yeni Zigana Tüneli’nin ardından Türkiye’nin ikinci en uzun, dünyanın ise en uzun dördüncü tüneli olacak. Tünel 14,3 kilometre uzunluğunda.

Ovit Tüneli’nin kazı ve kaplama imalatında sona gelindi. 1.400 metre uzunluğundaki çığ tünelinde kalan beton imalatı ise yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Ovit Tüneli yıl sonuna kadar hizmete girecek

İnşaatında 773 kişinin dönüşümlü olarak çalıştığı Ovit Tüneli’nin yüzde 90’ı tamamlandı. Üstyapı ve köprülü kavşak çalışmalarına başlanan Rize-Erzurum yolunun yıl sonu itibarıyla hizmete girmesi planlanıyor.

Türkiye’ye örnek olarak projelendirilen Ovit Tüneli’nde aydınlatma özel olarak çift kanal planlandı.