Okmeydanı’nda kentsel dönüşüm Van Blokları’nda başlıyor!

Okmeydanı’nı kentsel dönüşüm projesi Van bloklarında başlıyor. Van Blokları sakinleri ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’la Van Derneği’nde bir araya gelen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Okmeydanı’nda kentsel dönüşümün, hak sahiplerinin tamamıyla uzlaşmaya varılan Van bloklarından başlayacağını söyledi.

“İlk kazmayı vuracağımız yer Van blokları olacak”

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

6306 Sayılı Kanun’un Okmeydanı’ndaki insanlara hak sahibi olma fırsatını verdiğini ifade eden Başkan Demircan, “Biz de bu fırsatı Vanlı kardeşlerimiz için sonuna kadar kullandık. Şükürler olsun artık Okmeydanı’nda Van bloklarında oturan Vanlılar da hak sahibi oldu. Hayırlı ve uğurlu olsun. Son bir ayda imzaları atarak işi bitirdik. Böylelikle herkes hem arsa sahibi oluyor hem de kat karşılığı anlaşmaya imza atıyor. İşin güzel tarafı şu; topluca imza attığınız için en son başvurusunu aldığımız gurup olmanıza rağmen ilk kazmayı vuracağımız yer inşallah Van Blokları olacak. Zaten KİPTAŞ’la anlaşmalarımız yapılmıştı. Sözün özü; bugün güzel ve mutlu bir gün. 2018 de kazmayı vurmalıyız ki 1,5-2 yıl içerisinde millete dairelerini teslim edelim ve Okmeydanı’nda bu işi başlatalım. İnşallah hepimizin hayal ettiği o Okmeydanı’na bir an evvel kavuşup çocuklarımızla muhitimizde keyiflice yaşarız” şeklinde konuştu.

 

 

 

Tapu hasreti sona erdi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan yaptığı konuşmasında, Okmeydanı’nda vatandaşların yıllarca devam eden tapu hasretlerini giderdiklerini belirterek, ”Yıllarca Okmeydanı’nda milletin tapu hasreti vardı. Nihayet 2014 yılında tapu meselesini aştık. Tapuları vermeye başlayınca millet, ‘dönüşüm ne olacak’ diye sormaya başladı. Aslında herkesin istediği şu; güzel bir evim olsun, çevresi yeşil olsun, otoparkı olsun, biz Okmeydanı’nda olalım ve mahallemizi terk etmeyelim. Onun için yerinde dönüşüm yapıyoruz. Çevremizi güzelleştireceğimiz iyi bir yerde yaşamak hepimizin hakkı. Son dört yıldır bir yandan tapuları verirken bir yandan da kentsel dönüşüm konusunda plan ve projeleri hazırladık. Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’sinde hiç kimseyi mağdur etmek yoktur” dedi.

Okmeydanı için umut verici

Kentsel dönüşümün ilk adımı olan uzlaşma tutanaklarını Başkan Demircan’dan alan Van Derneği Başkanı İbrahim Gülüştur, Okmeydanı dönüşüm projesini yıllardır umutla beklediklerini ifade ederek, “Belediye Başkanımız sayesinde bu projeye kavuştuk. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu sayede ev sahibi olacağız, hak sahibi olacağız. Bu komşularımız ve dernek üyelerimiz için de çok umut verici bir şey” dedi.

Van blokları nerede ?

Van blokları İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Piyale Paşa Mahallesi’nde yer alıyor.  Sınırlarına bakıldığında güneyinde Kaptanpaşa, batısında Fetihtepe, doğusunda  Mahmut Şevket Paşa, kuzeyinde ise  Mehmet Akif Ersoy mahalleleri bulunuyor.

 

Peki kentsel dönüşümle Okmeydanı nasıl olacak?

Demircan, “Yeni Okmeydanı, bizim mahalle kültürümüzü geleceğe taşıyan bir anlayışla imar edilecek. Biz beton yığınları kurmayacağız. Semtte yaşayan herkesin daha fazla mutlu olması için mahalleleri yaşatmaya devam edeceğiz. Kurulacak sosyal yaşam alanlarıyla daha paylaşımcı ve daha güvenli bir yaşama kapı aralayacağız” dedi. İlçede kentsel dönüşüm projesi ile Cami, Okul, Sağlık Merkezi, Eğitim, Kültür, Sanat ve spor merkezleri inşa edilecek. Haliç’ten, Mecideyeköy’e uzanan, Türkiye’nin en görkemli bulvarı, Okmeydanı’nın cazibe merkezi konumunda yer alacak.. Fatih Sultan Mehmet Han Bulvarı, 2 bin 5000 kişiye;  kültür, turizm ve ticaret sektörlerinde istihdam imkanı sunacak.

Okmeydanı böyle gözükecek ..

 

 

Okmeydanı kentsel Dönüşüm projesi durduruldu

 

 

 

Okmeydanı kentsel Dönüşüm projesi durduruldu

 

 

 

 

 

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*