NİĞDE EFENDİBEY KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ’NDE KAPSAMINDA BİN 700 ESKİ BİNA YIKILDI
Niğde’de Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri gerçekleştiriliyor. Niğde’nin Merkez ilçesi Efendibey mahallesinde 121 hektar alanda gerçekleştirilen proje kapsamında bin 700 eski yapı yıkıldı, 20 bin kişiyle kat karşılığı sözleşme imzalandı. Kentsel dönüşüm sürecini TOKİ ile birlikte yürüten Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, bu kadar büyük bir projede halkla uzlaşma sağlamalarını, “Bu durum vatandaşımızın, belediyemize olan güveninin net bir göstergesidir” şeklinde yorumladı.

10 BİN KAMYON ENKAZ ÇIKTI

6 bin konut ve 900 işyerinin yapılacağı “Niğde Efendibey Kentsel Dönüşüm Projesi” alanından 10 bin kamyon enkaz taşındı. 38 kilometreyi bulacak olan yol yapım çalışmaları devam ederken, aynı bölgede 180 kilometre uzunluğunda yeni altyapı ve 300 bin metrekare yeni rekreasyon alanı yapılacak.

KİRA DESTEĞİ VATANDAŞLAR YENİ EVLERİNİ ALANA KADAR SÜRECEK

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile birlikte Türkiye genelinde sürdürülen en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birinin Niğde’de devam ettiğini söyledi. Niğde’nin vizyonuna önemli katkı sağlayacak olan proje çerçevesinde 1700 eski yapının yıkıldığını açıklayan Başkan Akdoğan, “Kentsel Dönüşüm Projesi alanında, kullanılmayan metruk binalar ve kullanılan fakat proje kapsamında yıkılması gereken binalar yıkıldı. Şu anda yıkılan eski ve metruk binaların yerine modern ve kullanışla binalar yükseliyor. İkamet ettikleri konutları yıkılan hemşehrilerimizin kira ücretlerini de ödüyoruz. Bu ödemeler, vatandaşlarımız yeni evlerinin anahtarlarını alana kadar sürecek” dedi.

20 BİN KİŞİYLE SÖZLEŞME YAPILDI

Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, proje alanında ev ve arsası olan 20 bin kişiyle kat karşılığında sözleşme yapıldığını da belirterek, “20 bin kişiyle sözleşme yapmış olmamız, vatandaşlarımızın belediyemize ve bize olan güveninin bir göstergesidir. 1700 konutun yıkılması ve 20 bin kişiyle sözleşme yapılıyor olması, küçümsenecek bir olay değildir” diye konuştu.

BİR YANDA YIKIM, BİR YANDA YAPIM

Bu arada 3 mahalleyi kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi alanında bir yandan eski binaların yıkımı gerçekleştirilirken diğer yandan da binalar yükselmeye devam ediyor. 6 bin konut ve 900 işyerinin yapılacağı alanda 3 cami, 3 okul ve sosyal donatı alanları yapılacak. Proje kapsamında 38 kilometre yol yapılacak. İmam Hatip Meydanı’ndan Niğde Evleri bölgesine kadar olan alanda 35 metre, 25 metre ve 15 metre genişliğinde bulvar ve caddeler açılacak. 180 kilometre uzunluğunda yeni altyapının yapılacağı bölgede, 300 bin metrekare rekreasyon alanı yapılacak.”

NİĞDE EFENDİBEY KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ HANGİ ALANI KAPSIYOR?

121 Hektarlık alanda gerçekleştirilen Niğde Efendibey Kentsel Dönüşüm Projesi, Efendibey, Şehitler ve Şahinali Mahallelerini kapsıyor. Proje Merkez İmam Hatip Lisesi’nin bulunduğu kavşaktan başlayarak Niğde Evlerinin bulunduğu bölgeye kadar uzanıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?

Proje kapsamında toplam 6 bin konut yapılacak. Bu konutlar;
*240 adet 60 m2 konut
*864 adet 75m2 konut
*1192 adet 90 m2 konut
*1012 adet 110 m2 konut
*760 adet 125 m2 konut
*1132 adet 135 m2 konut
*460 adet 149 m2 konut
*340 adet 190 m2 konut
şeklinde olacak.

Proje kapsamında ayrıca;
*900 adet işyeri
*3 adet İlköğretim Okulu
*1 adet İmam Hatip Lisesi
*2 adet Ana Okulu binası
*2 adet Sağlık Merkezi
*2 Cami (Mevcut olan 3 Cami korunacak)
inşası gerçekleştirilecek.