NİĞDE EFENDİBEY KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE 1357 HAK SAHİBİ KONUTLARINA KAVUŞTU
TOKİ tarafından, “Kentsel Dönüşüm Projesi” çerçevesinde, Niğde Efendibey Mahallesi’nde inşa edilen 1.357 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi. Kuraya zemin kat ve son kat konutlar dâhil edilmedi.

Hak sahiplerinin yüzde 88’i ile uzlaşıldı

TOKİ ile Niğde Belediyesi arasında yapılan protokolle, Niğde Merkez Efendibey Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Dönüşüm Projesi başlatıldı. Köhnemiş çarpık yapılar bulunan bölgede 4.883 (hissedarlar dâhil) hak sahibinden 4.296’sı (%88) ile uzlaşıldı. Uzlaşma sağlanamayan hak sahiplerine kamulaştırma bedeli ödenerek yapılar tasfiye edildi.

4 bin konut yapılıyor

Niğde’ye yeni bir değer katacak kentsel dönüşüm projesi alanında, 3.848 konutun yanı sıra 3 ilköğretim okulu, 1 lise, 1 pansiyon(200 kişilik), 2 anaokulu, 2 cami ile ticari birimler tasarlandı. Şu ana kadar 2.341 konut, 1 lise, 1 pansiyon, 1 cami ile 48 dükkân uygulaması gerçekleştirildi. Kalan konut ve diğer tesislerin ihale süreçleri devam edecek.

Hak sahipleri ve Niğde için okulları, dükkânları, camisi, parkı, peyzajı ve diğer sosyal donatıları ile çağdaş bir yaşam alanı oluşturulması hedeflendi. Cephe tasarımlarında modern mimari anlayış hâkim kılındı.