NEW YORK’TAKİ YENİ TÜRKEVİ BİNASININ TEMELİ ATILDI
New York’ta, Birleşmiş Milletler binasının karşısına 35 katlı Türkevi binası yapılacak. Projenin temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.Binayı Türk mühendislik şirketi IC İçtaş yapacak. IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, New York’ta böylesine büyük ve özel bir projeye imza atmaktan onur ve gurur duyduklarını belirtti.

Çeçen: Yeni Türkevi inşaatı Türkiye’nin prestijine yakışır olacak

IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen yaptığı konuşmada, “Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alması sebebiyle son derece özen isteyen bir yapım sürecini başlatıyoruz. Şehrin en yoğun bölgesinde, son derece sınırlı alanda, yüksek güvenlik ve disiplin içerisinde çalışacağız. New York’un kalbinde yer alacak Türkevi’ni, Türkiye’nin prestijine uygun bir biçimde tamamlayacağız. Hepimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Yeni Türkevi “lale” şeklinde tasarlandı

Birleşmiş Milletler (BM) binasının hemen karşısındaki eski Başkonsolosluk binasının yerine yapılacak Yeni Türkevi’ni, BM’de görev yapan Türk misyonu kullanacak.

BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu çalışma ofislerinin yanı sıra, üst katlarda diplomatların konaklayabileceği bir rezidansın da yer alacağı binanın inşaatı, IC İçtaş İnşaat ve Tishman işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

ABD’li mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlanan bina, 20 bin m2’lik alana inşa edilecek ve Türk kültürü, tarihi ve mimarisini yansıtacak.

Başmimar Jonathan Stark’ın Türkiye ziyaretinde yaptığı incelemelerin ardından başta Selçuklu motifleri olmak üzere geleneksel Türk mimarisi motiflerinin kullanıldığı Türkevi binası, gökyüzüne lale formunda yükselecek.

Yeni Türkevi modern görünümüyle de New York gökdelenlerine katılan zarif ve simgesel bir yapı olacak.

Çevre dostu Türkevi, “Leed Silver” sertifikalı olacak

200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları ile 20 araçlık yeraltı otoparkının yer alacağı binada; yağmur sularını depolayacak bir sistem kurulacak. Türkevi, “Leed Silver” yeşil bina sertifikasına da sahip olacak.

New York Türkevi projesi görselleri

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*