Nereden ev almalı? Nereye yatırım yapmalı? İşte cevabı!
Son yıllarda Türkiye ulaşımda çok büyük yatırımlar yapıyor. 3. Köprü, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, İzmir Otoyolu, hızlı trenler, metrolar, havalimanları. Gayrimenkul fiyatlarındaki artış da bu yatırımlara göre şekilleniyor. O yüzden yatırım amacıyla gayrimenkul alacakların ilk dikkat etmesi gereken şey, ulaşım yatırımları.

Nereye yatırım yapmalı? Nereden ev almalı?

Yatırımın birincil amacı kardır. Oysa gayrimenkul fiyatları son yıllarda yeterince artış göstermiyor. Bazıları bunun nedeninin şişkin fiyatlar olduğunu ileri sürerken, bir kısım uzman ise bunun geçici olduğu kanaatinde. Ancak her durumda vatandaşların en fazla tercih ettiği yatırım araçlarından biri hala gayrimenkul.

Peki nereden ev almalı, nereye yatırım yapmalı, neye göre yatırım yapmalı?

Yatırım amaçlı gayrimenkul alımında artık birincil kriter, ulaşım. Bir yere metronun gitmesi, otobanla bir yerlere ulaşımın kolaylaşması o bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını etkiliyor.

Otoban ve köprüler güzergah üzerindeki konut fiyatlarını artırdı

Söylenti ile başlayan fiyat artışları, projeyle birlikte aşama aşama büyüyor. Son 2 yıldır en büyük fiyat artışları hem İzmir Otoyolu hem de Çanakkale Köprüsü nedeniyle Marmara’nın güney kısmında yaşandı. Çanakkale, Balıkesir ve Bursa gayrimenkul fiyatlarının en fazla arttığı yerler oldu.

Özellikle Bursa ve Balıkesir’de otobanın geçeceği yerlerdeki artış Türkiye ortalamasının 2 katını geçti. Yalova’da durum aynı. Özellikle İstanbul’a yakın olması nedeniyle Arap turistler bu bölgeye akın etti. Köprü de tuzu biberi oldu.

İstanbul’da metrolar yatırım amaçlı ev alacaklar için önemli

Ulaşım yatırımları sadece otoban ve köprüden ibaret değil. İstanbul’da en fazla değerlenen yerler yine metro çalışmaları yapılan yerler oldu.

Aslında ulaşım gerçekten ev kiralamak, satın almak isteyenler için de bir numaralı nedenlerden biri. İstanbul’un merkezinde yaşayanlar eski bakımsız evlere 1500-2000 TL kira verirken şehir dışına yakın noktalardaki site için sosyal donatılara sahip bakımlı evler 1500 TL’ye kiracı bulamıyor. O sebeple metronun gittiği şehir merkezi dışındaki her yer bu yatırımından maksimum derecede faydalanıyor. Şehir içine ulaşım kolaylaştığı ilçeler değerleniyor. İstanbul’da şu an yatırım amaçlı ev almak isteyenlerin büyük çoğunluğu da metro projelerini takip ediyor, istasyonlara yakın yerlerde ev bakıyor.

Anadolu’da havalimanı yatırımları değer katıyor

Özellikle Anadolu’da fiyatları etkileyen önemli ulaşım yatırımları ise havalimanları ve hızlı trenler. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere ulaşım kolaylaştığı yerler değer kazanıyor. Özellikle Ordu, Rize, Artvin gibi kara ile ulaşımın çok uzun sürdüğü yerlere yapılan havalimanı yatırımları fiyatları direk etkiliyor. Havalimanları sayesinde memleketine senede bir iki kere giden insanlar, haftasonlarını, ara tatillerini memleketlerinde geçirmeye başlıyor. Turizm açısından uzak gözüyle bakılan noktalar yakınlaşıyor. Böylece hem yerel nüfus artıyor hem de turizm. Bu durum da emlak fiyatlarını etkiliyor.

Kısacası artık ulaşım planlarına bakmadan ev almak, çok da akıllıca sayılmıyor. O yüzden siz siz olun, hem bizim ulaşım haberlerimizi takip edin, hem de ev almak istediğiniz çevrede yapılması düşünülen ulaşım yatırımlarını araştırın.