NEREDEN EV ALMALI? İŞTE 4 BÜYÜKŞEHİRDE BULUNAN 10 SEMTİN İNCELEMESİ!
 

Türkiye’de konut yatırımcıları nereden konut almanın kendilerine getiri sağlayacağını merak ediyor. Bunun için belkide binlerce seçenek var. Son yıllarda Rize, Ordu, Bursa ve Çanakkale köprüsü güzergahı ön plana çıkarken, bir çok şehirde yer alan bir çok semt de farklı nedenlerle yatırımcıya göz kırpıyor. Biz de sizin için 10 semti inceledik, avantaj ve dezavantajlarını sıraladık. Karar sizin!

İstanbul Kayaşehir

Başakşehir Kayaşehir’de onlarca markalı konut projesi üretimlerini sürdürüyor. Bölge adeta bir uydu kent konumunda. Bölgedeki fiyatları artırabilecek etkenler gelecek metro ve havaray hatları. Bölgenin olumsuz yanları ise ticari sahalara ve merkeze uzaklığı olarak sıralanabilir.

İstanbul Zekeriyaköy

Öncelikle Maslak İş Merkezi bölgesine olan yakınlığı nedeniyle üst sınıfın gözdesi konumunda. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yakınlığı hem avantaj hem dezavantaj. Avantaj çünkü bu sayede ulaşımı kolaylaşıyor. Dezavantaj çünkü kafa dinlemeye gelen halkı, bütün gün süren kamyon hareketliliğinden şikayetçi. Ayrıca bir dezavantajı daha var. Neredeyse konut yapılmamış imarlı alanı yok ve konutların fiyatları çok yüksek.

İstanbul Kurtköy

Kurtköy, yeni ulaşım aksları sayesinde avantajlı görünüyor. Bir çok konut projesi de geniş arsaları nedeniyle bölgeye ilgi gösteriyor. Sabiha Gökçen’e olan yakınlığı, bu havalimanına ek bir pist daha yapılıyor olması ve Tuz-Kadıköy metrosnun bir ayağının da havaalanına kadar gidecek olması Kurtköy’ cazip kılıyor. Tek kötü yanı halen var olan çarpık yapılaşması ve merkeze olan uzaklığı.

Ankara Eskişehir Yolu

Ankara’nın güney batısında yer alan Eskişehir yolu kamu kurumları, üniversiteler ve konut projeleri ile donatıldı. Bölgede Ankara’nın en lüks konutları bulunuyor. Dezavantajı ise fiyatları. Fiyatlar oldukça yüksek.

Ankara İncek

İncek, Ankara’da şehirden uzak yaşam sürmek isteyenlerin tercihi. Uzak yaşamak güzel, ancak aynı zamanda dezavantajlı da. Bölgede çok büyük projeler yapılıyor. Bu durum da Ankara’yı biraz bölgeye taşımak anlamına geliyor. Projelerin bir çoğu yüksek katlı. Fiyatları da cabası.

İzmir Mavişehir

İzmir’de hem deniz hem kara ulaşım olanaklarının artacağı alanlardan biri de Mavişehir. Körfez geçişinin de düşünürsek bölge gelişime oldukça açık. Ancak İstanbul dışındaki şehirlerde şehire olan 5-10 kilometrelik uzaklıkların bile bir sorun olarak görüldüğünü hatırlatmakta fayda var.

İzmir Bayraklı

İzmir’in konut projeleri açısından bir başka tercih edilen yeri Bayraklı. Merkeze daha yakın konumdaki bu bölgenin avantajı çevreyolu bağlantısının da bulunması. Bölgeye ulaşım olanakları da artıyor.

İzmir Bornova

Ege Üniversitesi –Evka 3 metro hattının uzatılacak ayağında bulunan Bornova avantajlı. Denize kıyısı bulunmayan bölgenin büyük projeler için elverişli geniş boş arazileri de mevcut. İzmir’deki her yerin ekstra bir avantajı daha var. İzmir-istanbul otoyolu ve İzmir’i Ankara ve İstanbul’a bağlayacak hızlı tren çalışmaları en çok İzmir’i etkileyecek ve İzmir’deki fiyatları artıracak.

Bursa Balat

Bursa’nın kuzeybatı çeperinde yer alan Balat, çok sayıda projeye de ev sahipliği yapıyor. Geniş toprakları bulunan Bursalılar için merkeze olan 17-18 kilometrelik uzaklık önemli bir dezavantaj teşkil ediyor.

Bursa Altınşehir

Uludağ Üniversitesi yolu üzerindeki bölge gelişime açık. Özellikle artan sosyal alanlar ve ticari yapılar bölgeyi cazip hale getiriyor. Bir çok yerde olduğu gibi merkez dışı olması da bu bölge için dezavantaj yaratıyor

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin