MIPIM kapılarını açtı

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından biri olan MIPIM 2018, bugün Fransa’nın Cannes kentinde kapılarını açtı. 13-16 Mart arasında açık kalacak ve 100 ülkeden 3 bin 100 firmanın yer aldığı fuara bu yıl Türkiye’den 250 şirket ve 657  ziyaretçi katılıyor.  MIPIM 2018’de bu yıl Balıkesir, Beyoğlu, Bursa’dan Osmangazi, Gaziantep, Hatay, İstanbul ve Sivas projeleriyle boy gösteriyor.

MIPİM 2018 kapılarını açtı

Sadece alışveriş değil ülkelere tanıtım fırsatı sunuyor

Fuara katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Türkiye’nin fuar açılışını gerçekleştirdi. İstanbul standında, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Öztürk Oran ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Bakan Özhaseki, MIPIM Fuarının ortalama 25 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini söyledi. Özhaseki, söz konusu fuarın sadece bir alışveriş mekanı olarak görülmemesi gerektiğini, fuarın, büyüyen ülkelerin çalışmalarını tüm dünyaya tanıttıkları bir ortam olduğunu söyledi. Türkiye’de inşaat sektörünün kaydettiği büyüme ile birlikte el değiştirme alım satım işlemlerinin de cazibesini koruduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki yılda yaklaşık 1 milyon 200 bin bağımsız birimin alım satım işlemi gördüğünü dile getirdi.

 

Çadırda İstanbul’daki yatırım fırsatları anlatılacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) da Cannes sahilinde İstanbul Yatırım Çadırı kurdu. İTO Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Çadırı’nın Türkiye’nin mega projelerinin yanı sıra, vitrin projelerinin tanıtılması ve ortaklıklar için ideal bir ortam sunacağını söyledi. İstanbul Çadırı’nda fuarın ikinci günü Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Türkiye’deki yatırım fırsatlarına dikkat çekecek bir sunum gerçekleştirilecek. Saat 14.00’te ise İTO’nun geleneksel İstanbul Çadırı kokteylinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında MIPIM katılımcılarına bilgi verecek. İstanbul Çadırı’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Emlak Konut, Aremas, Fuzul Yapı, Gülan Otomotiv, Halk GYO, Muum Mimarlık, Oyak İnşaat, Tahincioğlu. Teknik Yapı. Yeditepe yer alacak.

İstanbul'un vitrin projeleri MIPIM'de görücüye çıkıyor

İstanbul’u keşfeden İstanbul’dan gitmez 

MIPIM’in bu yıl ‘Dünyanın Şehir Haritası Değişiyor’ ana temasıyla kapılarını açtığına dikkat çeken İTO Başkanı Oran, “MIPIM’in bu yılki temasına en uygun şehir İstanbul. Kanal İstanbul, üçüncü havalimanı ve daha birçok proje İstanbul’un haritasını dönüştürüyor. Bu dönüşümle yatırımcıları 2018’de İstanbul’daki fırsatların bir parçası olmaya davet ediyoruz” dedi. İTO Başkanı Oran, “Kültürümüzde bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var denir. Herkesi en az bir kahve içimi kadar İstanbul’a bekliyoruz. İnanıyoruz ki; İstanbul’u keşfeden İstanbul’dan gitmez” dedi.

Rakamlarla 2017’de Türkiye gayrimenkul piyasası

1 milyon 409 bin 314 – Türkiye’de bir yılda satılan konut sayısı

Yüzde 22 – Yabancılara konut satışında bir önceki yıla göre artış

238 bin 383 – İstanbul’da bir yılda satılan konut sayısı

22 bin 234 – Türkiye genelinde yabancı yatırımcıya satılan konut sayısı

8 bin 182 – İstanbul’da yabancı yatırımcıya satılan konut sayısı

Rakamlarla MIPIM 2018

– 24 bin 200 ziyaretçi

– 100 ülkeden 3 bin 100 firma

– 5 bin yatırımcı

– 3 bin 800 CEO ve üst düzey profesyonel

– Türkiye’den 250 şirket ve 700 ziyaretçi

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*