Mersin yol çalışmaları ne durumda?
Mersin valisi Ali İhsan Su, Mersin yol çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Su, toplam 34 yol projesinin maliyetinin 5 milyar 272 milyon TL olduğunu söyledi.

“Mersin güvenli yollarına kavuşacak”

Mersin Valisi Su, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü tarafından il genelinde yapımı devam eden ve tamamlanan yol projelerini anlattı. Projeleri tek tek yerinde basın mensuplarına açıklayan Su, projeler tamamlandığında Mersin’in kaliteli, güvenli, rahat, konforlu ve kısa yollara kavuşacağını dile getirdi.

Mersin yol çalışmalarının bedeli 5 milyar 272 milyon TL

Vali Su, Aydıncık – Gözce arasındaki yapımı devam eden üç tünelin şantiyesinde yaptığı açıklamada, Mersin genelinde ihale edilmiş ve şu anda çalışmaları devam eden 34 proje olduğunu söyledi. İki projenin de ihale aşamasında olduğunu söyleyen Su, “İnşaatları devam eden 34 yol, ilimizi Antalya’ya, Karaman’a, Adana’ya bağlayan yollarla ilçelerimizi birbirine bağlayan yollar, turizm yollarımız ve ayrıca şehir trafiğini ve belli yerlerde trafik akışını rahatlatacak kavşaklar, tüneller, viyadükler gibi düzenlemeleri içermekte. Bunların hepsi bittiği zaman çok daha konforlu, güvenli, daha kısa seyahat etme imkanına kavuşmuş olacağız. Yapımı devam eden 34 proje ile ihale aşamasındaki iki projenin toplam yatırım bedeli 5 milyar 272 milyon TL’dir” diye konuştu.

Akdeniz Sahil Yolu’nun hangi kısımları hizmete açıldı?

Akdeniz Sahil Yolu projesiyle Mersin’e hem turizm hem de kalkınma anlamında ivme kazandıracaklarını dile getiren Su, toplam yatırım bedelinin 3 milyar 600 milyon TL olduğunu söyedi. Toplam 227 kilometrelik alanı kaplayan yol için Su, “193 kilometresi bölünmüş yol ve bitümlü sıcak karışım yapılarak hizmete açıldı. Akdeniz Sahil Yolu üzerinde 27 tünel, 19 viyadük yer alıyor. Bu tünellerden 10’u tamamlandı. 9’unu hizmete açmıştık, son biten tüneli de yakında hizmete açacağız. Viyadüklerden de ikisi tamamlandı. Biri trafiğe açılmıştı, diğerini de en kısa sürede hizmete açacağız.” dedi.

Mersin – Antalya arası 4 saate inecek

Diğer tünel ve viyadüklerin çalışmaları hakkında da bilgi veren Su, “Şu anda içinde bulunduğumuz alandaki üç tünelden ikisinin açma işlemi tamamlandı, teknik çalışmaları devam ediyor. Diğer tünelin de 800 metresi tamamlandı. Bu üç tüneli de 2018’in sonunda bitirip hizmete açmayı planlıyoruz. Bu bölgedeki tüm virajlar bu tünellerle bertaraf edilmiş olacak. Akdeniz Sahil Yolu’nun bitmesiyle birlikte vatandaşlarımız Çeşmeli Otobanından bu yola girdiğinde Antalya’ya kadar rahat ve güvenli şekilde, keyifli bir sürüşle seyahat edecek. Akdeniz Sahil Yolu tamamlandığında şu anda 8 saat olan Mersin-Antalya arası da 4 saate düşecek.” ifadelerini kullandı.

Liman – Hal Köprülü Kavşağı ne zaman açılacak?

Mersin – Adana D-400 Karayolu’nda kentin doğu girişinde yer alan Liman – Hal Köprülü Kavşağı inşaatı ile ilgili de bilgi veren Su, ilin en önemli kavşaklarından biri olan ve kent trafiğinde çok büyük sıkıntılar oluşturan bu noktada 2 adet farklı seviyeli kavşak, 4 adet köprü ve 1 adet hemzemin kavşak yapılacağını kaydetti. Su, “Şu anda 2 adet köprü ve 965 metre uzunluğunda bir adet köprülü kavşakta çalışmalar devam ediyor. Toplam 7,7 kilometrelik köprülü kavşak çalışması, ilimizin doğu-batı istikametinde liman ve Serbest Bölge çıkışı ile şehrin girişini rahatlatacak olan çok önemli bir yatırım. Mersin’de ilk kez kullanılan son sistem teknoloji ile yapılıyor. Yaklaşık 135 milyon 750 bin TL değerinde bir köprülü kavşak çalışması. Çalışmalar hızla devam ediyor. İnşallah bu yılın sonu Ocak ayının başlarında ilk etapta trafiği rahatlatmak için doğu-batı istikametinde alt yan yolları ulaşıma açacağız. 2018 yılının ilk yarısında da burayı tamamen trafiğe açmış olacağız” şeklinde konuştu.

Mersin – Gözne Yolu 2018’de açılacak

Mersin’i yaylalara bağlayan yollarda yapılan çalışmaları da anlatan Su, bunlardan Mersin-Gözne Yolu’nun çok önemli bir proje olduğunu vurgulayarak, “Bu güzergahta 21 kilometrelik bir yol yapıyoruz. Şu anda yolun 9,5 kilometresi tamamlandı. Çalışmalar hızla devam ediyor. Yapım bedeli yaklaşık 25 milyon TL. Yolu 2018’in ilk yarısında bitirerek vatandaşımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Silifke – Mut – Karaman Yolu’na köprülü çözüm

Yatırım bedeli 1 milyar 300 milyon TL olan 112 kilometre uzunluğundaki Silifke-Mut-Karaman Yolu’nun ise 57,5 kilometresinin tamamlandığının altını çizen Su, proje güzergahında 8 tünel, 9 viyadük bulunduğunu belirtti. Bu yolun en özellikli yapısının ise 2. Kılıçarslan Köprüsü olduğunu dile getiren Su, Göksu Nehri’nin üzerinde yapılacak köprünün 410 metre uzunluğunda ve çok modern bir görünüme sahip olacağını söyledi.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*