MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI ARTIRDI! PEKİ ARTIŞ KONUT KREDİSİ FAİZLERİNİ ETKİLEYECEK Mİ?
Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası, beklentiler doğrultusunda faiz koridorunun üst bandında 0.75 baz puan artış yaptı. Ancak alt banda dokunmadı.

MERKEZ NET BİR TUTUM SERGİLEMEDİ

Para Politikası Kurulu Ocak ayı toplantısında alınan kararla 8,50 olan faiz koridoru üs bandı 9,25’e çıktı. Alt bant ise 7,25’te sabit bırakıldı. Politika faiz oranını da yüzde 8’de sabit tutan Merkez Bankası, borç verme faiz oranını yüzde 10’dan 11’e yükseltti.

MERKEZ BANKASI KARARINA DOLAR TEPKİ VERMEDİ

Merkez Bankası fiyat istikrarı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanacağını, ihtiyaç halinde parasal sıkılaştırmanın artacağını belirtti ve döviz piyasasındaki sağlıksız hareketlere müdahale edeceğinin sinyallerini verdi. Karar sonrası dolarda ciddi bir hareket gözlenmedi.

FAİZLERİN ARTMASI EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?

Merkez Bankası’nın yaptığı artışın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faize yönelik sert söylemleri yüzünden sınırlı kaldığı ortada. Bu sınırlı artışın büyümeye çok büyük etkisi olmayacağı, buna karşın dövize karşı psikolojik bir avantaj sağlayacağı öne sürülüyor.

FAİZ ARTIŞI KONUT KREDİLERİNE YANSIYACAK MI?

TCMB’nin faiz artışı kararı alt bandı kapsamıyor. Bu da doğrudan bankaların faiz artırımı beklentisini düşürüyor. Ancak MB’nin borç verme faizini yükseltmiş olmasının konut kredilerine yansımasının 0.05-0.10 arasında olabileceği tahmin ediliyor. Bazı ekonomistler ise bankaların konut kredisi faizi oranlarının zaten yüksek olması nedeniyle bu artışın kredi faizlerine yansımayacağını iddia ediyor.

FAİZ ARTIŞI AYLIK TAKSİTLERİ NE KADAR ETKİLİYOR?

Bankaların konut kredisine yaptıkları her 0.10 puanlık artış, 10 yıl vadeyle 100 bin TL kredi çeken bir kişinin aylık 70 TL, toplamdaysa yaklaşık 9 bin TL fazladan ödeme yapması anlamına geliyor.

BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE?

Halen en düşük konut kredisi faiz oranı 0.90 ile Yapı Kredi Bankası’nda. Anadolu Bank 0.95, Akbank ise 5 yılda 0.93 10 yılda ise 0.97 faiz oranı uyguluyor. Bir çok bankanın konut kredisi faizi ise 1.00 puanın üzeride. Uzmanlar konut kredisi gibi karşılığı olan bir kredi turünde faizlerin hala 1.00 puanın üzerinde seyretmesini bankaların “Düşük risk, yüksek kar” stratejisine bağlıyor.