MERKEZ BANKASI BUGÜN FAİZLERİ ARTIRABİLİR
Ekonomistler, 2017’nin ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizleri artıracağını tahmin ediyor.

FAİZLER ARTACAK MI?

Cumhurbaşkanı”nın “Faizleri indirin” çağrısına rağmen Merkez Bankası’nın bugün düzenlenecek PPK toplantısında, faizlerde cüz’i de olsa artırım yapacağı tahmin ediliyor. Ekonomistler, TCMB’yi faiz artışına itecek en önemli faktörün TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden belirgin bir şekilde ayrışarak, enflasyonu hızlandıracak aşırı değersiz bölgeye doğru gelmiş olmasını gösteriyor.

Ekonomistler, Merkez Bankasının döviz kurunda yaşanan sert yükselişlerin önüne geçmek ve Türk lirasına istikrar kazandırmak için son bir haftalık süreçte attığı adımlarla piyasalara güven verdiğini ifade ediyor.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin çoğu politika faizi, faiz koridorunun üst bandı ve GLP borç verme faiz oranında artış bekliyor. Ekonomistler, Merkez Bankasının bugünkü toplantıda politika faizinde 50 baz puan, faiz koridoru üst bandında 100 baz puan ve GLP borç verme faiz oranında 100 baz puan düzeyinde artış yapabileceğini tahmin ediyor.

FAİZLERİN ARTMASI EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?

Merkez Bankası’nın yapacağı artışın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faize yönelik sert söylemleri yüzünden sınırlı kala ağı belirtiliyor. Bu sınırlı aetışın büyümeye çok büyük etkisi olmayacağı, buna karşın dövize karşı psikolojik bir avantaj sağlayacağı öne sürülüyor.

FAİZ ARTIŞI KONUT KREDİLERİNE YANSIYACAK MI?

TCMB eğer beklentiler doğrultusunda bir faiz artışı gerçekleştirirse, bunun konut kredilerine yansımasının 0.05-0.10 arasında olabileceği tahmin ediliyor. Ancak bankaların konut kredisi faizi oranları zaten olması gerekenin üzerinde. Bu nedenle özellikle kredi faizleri zaten yüksek olan bankaların bu oranı yansıtmayacağı ihtimali de söz konusu.

FAİZ ARTIŞI AYLIK TAKSİTLERİ NE KADAR ETKİLİYOR?

Bankaların konut kredisine yaptıkları her 0.10 puanlık artış, 10 yıl vadeyle 100 bin TL kredi çeken bir kişinin aylık 70 TL, toplamdaysa yaklaşık 9 bin TL fazladan ödeme yapması anlamına geliyor.

BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE?

Halen en düşük konut kredisi faiz oranı 0.90 ile Yapı Kredi Bankası’nda. Anadolu Bank 0.95, Akbank ise 5 yılda 0.93 10 yılda ise 0.97 faiz oranı uyguluyor. Bir çok bankanın konut kredisi faizi ise 1.00 puanın üzeride. Uzmanlar konut kredisi gibi karşılığı olan bir kredi turünde faizlerin hala 1.00 puanın üzerinde seyretmesini bankaların “Düşük risk, yüksek kar” stratejisine bağlıyor.