MERCEDES C SERİSİNE TOKİ ZAMMI GELDİ
Güney Afrika’dan ithal edilen 1.5 ve 1.6 litre motor hacmine sahip otomobillere vergiler dışında yüzde 10 TOKİ fonu eklenecek. Karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Güney Afrika’da çok sayıda marka üretim yapsa da Türkiye’ye sadece Mercedes C serisi ithal ediliyor. Bu ek verginin fiyatlara yüzde 5 zam olarak yansıması bekleniyor. Mercedes C serisinde fiyatlar 200 bin TL ve üzerinde seyrediyor. Mercedes Türkiye C serisini Güney Afrika’dan getirmeye devam ederse fiyatlar ortalama 25-30 bin yükselecek. Bu da TOKİ’ye yılda yaklaşık 150 milyon TL ek gelir anlamına geliyor.

Karar 30 gün sonra yürürlüğe girecek

Güney Afrika menşeli, silindir hacmi 1500-1600 cc arasındaki A.TR belgeli binek otomobil ithalatında, CIF bedelinin (mal bedeli, navlun ve sigorta) yüzde 10’u oranında ilave Toplu Konut Fonu (TOKİ) tahsil edilecek. Bakanlar Kurulunun, ‘Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Olarak İlave Toplu Konut Fonu Tahsili Hakkında Kararı’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla, AB ve Türkiye’nin diğer ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarında, anlaşma hükümlerinin ülkeler ve eşya açısından farklılık arz etmesi sonucunda Türkiye aleyhine ortaya çıkan tarife farklılıklarının giderilmesi amaçlanıyor. Karar, 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

TOKİ’ye yıllık 150 milyon TL ek gelir

Mercedes C serisinde fiyatlar 200 bin TL ve üzerinde seyrediyor. Mercedes Türkiye C serisini Güney Afrika’dan getirmeye devam ederse fiyatlar ortalama 10-12 bin yükselecek. Mercedes’in 2016 yılında sattığı 32 bin 666 otomobilin 13 bin 237’si 1.6 litre dizel ve benzinli motorlara sahip C Serisi ‘nden oluşmuştu. Satışlar düşmezse bu ek fondan TOKİ’ye senelik 150 milyon TL’ye yakın aktarılmış olacak.

Mercedes C serisini Almanya’dan getirebilir

Mercedes-Benz Türk’ten ek vergiye ilişkin ise şu açıklama yapıldı: “Bakanlar Kurulu’nun, Resmi Gazetede yayımlanan ‘Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Olarak İlave Toplu Konut Fonu Tahsili Hakkında Kararı’ ile Güney Afrika menşeli, silindir hacmi 1500-1600 cc arasındaki A.TR belgeli binek otomobil ithalatında CIF bedelinin yüzde 10’u oranında ilave Toplu Konut Fonu alınması kararlaştırıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Mercedes-Benz’in Güney Afrika’da kurulu fabrikasında üretilen ve Mercedes-Benz Türk olarak Güney Afrika Mercedes-Benz şirketinden ithal ettiğimiz C-Serisi Sedan modellerimiz bu karara dâhil olmuş durumdadır. Mercedes-Benz Türk olarak, söz konusu karar kapsamında olan modellerimizi, Almanya’dan ithal etmek de dâhil olmak üzere, pek çok seçeneğin değerlendirmeye alındığı karar sürecine girdiğimizi ve nihai kararı önümüzdeki dönemde alacağımızı belirtmek isteriz.”

Almanya’dan gelen araçlar etkilenmiyor

BMW, Güney Afrika’da 3 Serisi üretirken, Borusan Otomotiv yetkilileri Afrika’dan ithalat yapmadıklarını tüm 3 Serisi modellerini Almanya’dan aldıklarını açıkladılar. Volkswagen Türkiye yetkilileri de Güney Afrika’da Polo üretildiğini ama Türkiye’ye bu araçların ithal edilmediğini belirttiler. Türkiye’ye Polo modeli Almanya’dan ithal ediliyor. Ford Otosan ise Güney Afrika’daki Ford fabrikasından sadece pick-up modeli Ranger’ı ithal ettiklerini ancak bu aracın da otomobil sınıfında yer almadığını hatırlattılar.

Güney Afrika’da hangi otomobil markaları üretim yapıyor?

Güney Afrika’da Mercedes, BMW, Volkswagen, Toyota, General Motors, Nissan, Renault ve Ford gibi uluslararası markaların fabrikaları bulunuyor. Ancak Türkiye’ye ithal edilecek otomobillere getirilecek ek vergi şu an için sadece Mercedes-Benz Türk’ü etkiliyor. Çünkü Mercedes, C Serisi modellerini Güney Afrika’dan ithal ediyor.

Volkswagen’e de Meksika zammı gelmişti

Hükümet 2011 yılında da Volkswagen’in Türkiye’de en çok sattığı modeli Jetta’yı frenlemek için bu aracın üretilip ithal edildiği Meksika’yla ticarete ek yükümlülükler getirmişti. Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 1 Ağustos 2011’den itibaren Meksika menşeli otomobillerin ek mali yükümlülük olarak CIF (Mal Bedeli, Sigorta ve Navlun) bedelinin yüzde 10’u oranında ilave toplu konut fonu kesilmeye başlanmıştı. Meksika’dan Türkiye’ye sadece Jetta ithal edildiği için de en büyük darbeyi Volkswagen’in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv yemişti. Doğuş şu anda Jetta’yı Almanya’dan ithal etse de Meksika’dan geldiği için yüzde 10’luk ek vergiyi hala ödüyor.