MARDİN’DEKİ BU KONUTLAR AYDA 100 TL TAKSİTLE!
TOKİ’nin, Mardin merkezde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğinde inşa ettiği 180 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi. Dar gelirliler bu evleri ayda 100-130 TL taksitle alabilecek.

180 konuta 295 başvuru

Kura töreni 26 Mayıs, Cuma günü Mardin Üniversitesi Koçaklar Konferans Salonu’nda noter huzurunda gerçekleştirildi. 180 konuta 295 başvuru yapıldı.

270 ay 100 TL taksitle

Konutlar peşinatsız 270 ay vade şartlarıyla hak sahiplerine verildi. Yükseklikleri zemin + 3 olan konutlar 1+1 planında inşa edildi. Ayrıca projede sosyal tesiste bulunuyor.

TOKİ 100 TL taksitle ev satıyor mu?

TOKİ kendi geliştirdiği projeleri maliyetine satıyor. Bu durumda en ucuz ev arsa maliyeti yoksa 200-250 TL taksitle satılabiliyor. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bazı projelerde arsa temin edip konutların maliyetini kısmen üstlenebiliyor. Bu durumda fiyatlar 100 TL taksite kadar düşüyor.

Satmak da kiralamak da yok

Konutlar peşinatsız 270 ay vade şartlarıyla hak sahiplerine verildi. Hak sahipleri konutlarda kendileri oturabilecek, borcu bitene kadar satamayacak, kiralayamayacak. Satan veya kiraladığı tespit edilenlerin elinden hakları alınacak.

Ben nasıl 100 TL taksitle ev alabilirim?

Türkiye evi olmayan bütün dar gelirlilerin sorduğu soru bu; “Ben nasıl Kastamonulu dar gelirliler gibi 100 TL taksitle ev sahibi olabilirim?”.

Böyle bir yöntem yok. Ancak bu yönde talepte bulunan dar gelirlilerin bulundukları yerdeki kaymakamlık, valilik veya direk bakanlığa başvuruda bulunmaları gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak için ayırdığı bir bütçe oluyor. Bakanlık bu bütçeyi gelen talepler doğrultusunda yönlendiriyor. Çok fazla talep ve başvurunun geldiği yerlere öncelik veriliyor. Ancak bu başvuruyu sadece dar gelirli vatandaşlar yapabiliyor. Bakanlığa göre aylık geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olanlar, yani bugün itibariyle aylık yaklaşık 600 TL’den az kazananlar dar gelirli sayılıyor. Bu imkandan daha çok işsizler, herhangi bir sağlık sigortası olmayanlar, geliri düşük çiftçiler, tam zamanlı çalışmayanlar, babası veya annesinden kalan SSK maaşını alanlar gibi vatandaşlar yararlanabiliyor.