MALTEPE’DE EV FİYATLARI NE KADAR? KİRALAR NE DURUMDA? İŞTE AYRINTILARIYLA MALTEPE!
Maltepe, İstanbul Anadolu yakasının sahil kenarındaki ilçelerinden biri. İlçeyi, sahil yolu, Minibüs yolu ve E5 karayolu olmak üzere 3 paralel yol kesiyor. Ve ilçedeki 18 mahallede konut fiyatlarını bu yollara yakınlık belirliyor. Maltepe’de konut fiyatlarındaki artış son 8 yılda yüzde 250’yi buluyor.

Ulaşım ve denize yakınlık fiyatlardaki birincil faktör

Maltepe, İstanbul’un 10. büyük ilçesi. E-5 Otoyolu’na yakın bölgelerde markalı konut ve ofis projeleri dikkat çekerken, minibüs yolu-sahil yolu arasında ise eski siteler bulunuyor. Özellikle sahilde doldurma alana yapılan meydan ve çok sayıda sosyal tesis sahillere olan ilgiyi de artırmış görünüyor. E5’te Kadıköy metrosu, sahilde ise 2018 yılında devreye girecek olan Marmaray bölgenin en önemli ulaşım aksları. Ancak bölgeden ev almak isteyenlerin minibüs yolu ve çevresinde yaşanan trafiği göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Yine de Maltepe’nin en pahalı yerleri, minibüs yolu çevresi ve sahilyolu. Buna karşılık özellikle Küçükyalı’da Rönesans’ın AVM projesi, Tahincioğlu’nun Nidapark Küçükyalı projesi ve ilçe sınırları içerisinde yer alan General Kenan Evren Kışlası’nın Marmara Üniversitesi’nin ana kampüsüne dönecek olması, E5 ve çevresini de değerli kılıyor.

Bölgenin en önemli sorunu ise kentsel dönüşüm. Maltepe E5 üstünde yer alan Başıbüyük’te hala dönüşüm başlamadı. Ayrıca sahile yakın sitelerde kat sayısı fazla olmasa da siteler oldukça eski.

Maltepe’de güncel gayrimenkul fiyatları

Maltepe’de satılık 1+1 daireler fiyat olarak 120 bin TL’den başlayıp konumuna göre 500 bin TL’ye, hatta markalı konut projelerinde 750-800 bine kadar çıkıyor. Dairelerin aylık kira geliri ise 600 TL’den başlıyor. Bölgede ortalama amortisman süresi ise 15-20 yıl arasında değişiyor. Özellikle konut fiyatları arttıkça amortisman süresi de uzuyor.

Bölgenin en ucuz mahalleleri Zümrütevler ve Fındıklı… Büyükbakkalköy yolu üzeri, Gülensu ve Gülsuyu mahalleleri de yine uygun fiyatlı yerlerden. Buralarda fiyatlar 120-200 bin aralığında bulunuyor.

Küçükyalı ve Yalı Mahallesi ise Maltepe’nin en pahalı yerleri. Buralarda daire fiyatları 1.5 milyon liraya kadar çıkıyor.  Bölgedeki daireler lüks olup deniz ve Adalar manzaralı oluyor.

Maltepe kira fiyatları

Maltepe’de kiralık konut fiyatları evlerin yapılış yılına, manzarasına, alışveriş merkezlerine, sağlık ve eğitim kuruluşlarına yakınlığına bağlı olarak değişiyor. Maltepe Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi kampüslerinde okuyan öğrenciler tarafından çoğunlukla 1+1 kiralık daireler tercih ediliyor. Bu dairelerde kiralar ortalama 750 TL’den başlayıp 1.500 TL’ye kadar çıkıyor. 2+1 kiralık daire fiyatları ise Esenkent, Zümrütevler ve Aydınevler Mahallelerinde 800-1100 TL aralığında değişiyor. Fiyatlar, İdealtepe, Bağlarbaşı ve Yalı Mahallelerinde 2.500 TL’ye kadar yükseliyor.

Geniş ve çocuklu ailelerin tercih ettiği 3+1 kiralık dairelerde ise fiyatlar  1.000 TL-3.500 TL aralığında farklılık gösteriyor. Teraslı, deniz manzaralı ve aşırı lüks dairelerde fiyatlar 5 000 TL’yi geçebiliyor.