KÜÇÜK ARMUTLU’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATACAK İMAR PLANLARI ASKIYA ÇIKARILDI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Etiler’in hemen yanında, İstanbul Boğazı’nın en güzel noktalarından birisi olan Küçük Armutlu Mahallesi’nde kentsel dönüşümün önünü açacak yeni bir imar planı hazırladı. Plan itiraz olmaza 25 Eylül sonrasında yürürlüğe girecek.

Küçük Armutlu neresi?

Küçük Armutlu olarak bilinen yer, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi ve Baltalimanı Mahallelerinin bir kısmını kapsıyor. 1 milyon 400 bin metrekare alana sahip Küçük Armutlu’da yaklaşık 4 bin civarında gecekondu bulunuyor. Bölgenin nüfusu ise yaklaşık 16 bin.

Küçük Armutlu imar planı neler getiriyor?

Boğaziçi, öngörünüm, geri görünüm ve etkilenme bölgelerinden oluşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Hazine’ye ait arazilerin bulunduğu Armutlu Mahallesi için hazırlanan planlar geri görünüm ve etkilenme bölgesi olarak ikiye ayrıldı. Her iki bölüm için farklı imar uygulaması planlandı. Buna göre geri görünümde bulunan yerlere “siluet kararlarına uyması kaydıyla” en çok 4 kat ve 12,5 metre yükseklik verildi. Daha geride kalan bölgede ise en çok 5 kat, 15,5 metre yüksekliğinde binaların yapılması için plan hazırlandı.

Mahalle komple yıkılıp yeniden yapılacak

Yeni planlamada mahallenin büyük bir kısmı rezidans, alışveriş merkezi ve konut gibi yapıların yapılabileceği anlamına gelen ‘ticaret-konut alanı’ olarak belirtildi. Mahallenin kadastral planlaması baştan aşağıya değişti, yollar yeniden çizildi. Mahalleyi doğu-batı aksında kesen 34 metre genişliğinde ana yol açıldı, mahalleyi dik kesen 30’ar metre genişliğinde yollar açıldı. Öte yandan bodrum katlar emsale dahil edilmezken, 2 katı geçmeyecek şekilde sınırlandı.

Riskli alan ilan edilen bölge nereyi kapsıyor?

Küçük Armutlu riskli alan bölgesi olarak bilinen yer, Avrupa-Anadolu geçişinde Fatih Sultan Mehmet köprüsü yolunun sol tarafında kalan alanı kapsıyor. Alanın sınırları, güneyde TEM, kuzeyde Kanlı Kavak Yolu ALt Mevkii, doğuda Baltalimanı Hisarüstü Yolu, batıda ise Dere sokak tarafından çiziliyor.

Plana itiraz edecekler

Muhtar Ali Haydar Aslan halkı bilgilendirmek için komisyonlar kurduklarını, planları mahalledeki diğer muhtarlar, cami ve cemevi dernekleri, avukat ve mimarlarla değerlendirdiklerini söyleyerek, “Bu projenin halka bir şey kazandırmadığını gördük. Gördük ki bu proje halkın yararına değil. Halkı buradan boşaltma amaçlı bir proje” dedi.

Önceki riskli alan kararını Danıştay iptal etmişti

Bölge 2012 yılında da riskli alan ilan edilmiş, ancak bu karar Danıştay tarafından iptal edilmişti. Ardından aynı yer 2016 yılında ikinci kez ‘riskli alan’ ilan edilmişti.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*