KÖTÜ HAVA KOŞULLARI İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ DE VURUYOR
Türkiye’nin ekonomik başkenti İstanbul günlerdir yoğun kar yağışı altında. Kar kalınlığı yüksek yerlerde 1 metreyi geçti. Yoğun kar yağışı İstanbullulara zor saatler yaşatırken inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. İstanbul’daki bütün büyük inşaatlar durdu. Kule vinçler ve beton mikserleri çalışmadı. Peki kötü hava koşulları inşaat sektörünü nasıl etkiliyor?

İSTANBUL GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN KALBİ

Türkiye’de 2016 yılında 1 milyon 200 binden fazla konut satıldı. Bu konutların 220 bini gayrimenkul sektörünün kalbi niteliğindeki İstanbul’da alıcı buldu. Bu da İstanbul’da günde ortalama 700 konut satıldığı anlamına geliyor. Bu konutların yaklaşık 350’si sıfır konut. Gayrimenkul sektörü için böylesine büyük rakamların döndüğü İstanbul’da her gün önemli.

OLAĞANÜSTÜ HAVA ŞARTLARI EN ÇOK KÜÇÜK MÜTEAHHİTLERİ ETKİLİYOR

2000 öncesinde kış aylarında inşaat çalışmaları neredeyse dururdu. Gelişen teknoloji ile birlikte firmaların büyümesi, kış şartlarında da hızla yükselen inşaatları karşımıza çıkardı. Ancak yine de kışın inşaat yapmak, beraberinde bir çok risk taşıyor. Uzmanlar soğuk hava koşullarından en fazla etkilenenlerin küçük müteahhitler olduğunu belirtiyor. Çalışma olmayan her gün düşük kar marjıyla çalışan küçük müteahhitlerin hanesine “zarar” olarak yazılıyor. Taşeronların durumu da küçük müteahhitlerden farksız. İşi götürü alan ve teslim süresi zorunluluğu olan taşeronlar, işçileri ise genellikle maaşlı çalıştırıyor. Bu yüzden hava koşulları nedeniyle çalışma yapılamayan günler taşeronları da zor durumda bırakıyor.

SOĞUK HAVADA ATILAN BETONUN KALİTESİ DÜŞÜYOR

Uzmanlar beton dökümü için en uygun hava sıcaklığının 15-20 derece arası olduğunu söylüyor. O hava şartlarının elvermediği durumlarda beton dökümü yapılamıyor. Hatta iyi kalitede bir beton için havanın en az 4-5 gün 5 derecenin altına inmemesi gerekiyor. Düşük hava sıcaklığı beton karışımının içindeki suyu dondurarak betonun kalitesi ve dayanıklılığını düşürüyor. Hava koşullarının sektörde yarattığı olumsuzluklar sadece beton dökümü veya çalışanların maaşlarıyla sınırlı kalmıyor. Her türlü malzeme ulaşımı ve ince işler de soğuk havadan etkileniyor. Buna planlamaların aksaması sonucu yaşanan diğer sorunlar da eklenince ortalamanın üzerinde soğuk geçen bir kış, inşaatların 2-3 aya varan sürelerde uzamasına neden olabiliyor.

UZAYAN SÜREÇLER FİRMALARI TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA BIRAKABİLİYOR

İnşaat firmaları alıcılarla yaptıkları sözleşmelerde teslim tarihi için kendilerine genellikle 6 aya kadar opsiyon tanıyor. Ancak başka nedenlerle teslimdeki bu ek süreyi dolduran inşaat firmaları, kötü hava koşullarından “tazminat” anlamında da etkileniyor. İyi planlama yapılmamış inşaatlarda, hava koşulları nedeniyle aksayan bir kaç günlük süreç, işin sonunda çok daha uzun süre kayıplarına neden olabiliyor. Bu da konutları zamanında teslim edemeyen inşaat şirketlerine “tazminat yükü” olarak geri dönüyor.

Hava koşullarının konut satışlarını da olumsuz etkilediği bir gerçek. Kısaca İstanbul’a yağan kar sadece yollara değil, biraz da sektöre düşüyor.