KONUTTA CAYMA HAKKI DÜZENLEMESİ DÖVİZLE KONUT SATANLARI ZORA SOKABİLİR
Yeni KHK ile birlikte tüketicilere satın aldığı konuttan cayma hakkı yeniden düzenlendi. Daha önce konut teslim edilene kadar geçerli olan mazeretsiz cayma hakkı, 24 ay ile sınırlandı. Ayrıca önceki kanunda tüketici tarafından ödenmesi gereken yüzde 2 tazminat, kademeli olarak yüzde 8’e kadar çıkarıldı. Müteahhitlerin lehine yapılan bu değişiklikleri sektör olumlu karşılamasına rağmen dövizle konut satanlar 24 aylık süreyi fazla buldu. Bazı müteahhitler “cayma hakkı” tazminatının kur zararının altında kalma riskinin olabileceğini söylüyor.

CAYMA HAKKI SÜRESİ UZUN

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, bir sivil toplum kuruluşu olarak üyelerinin menfaati kadar kamu yararını da düşündüklerini söyledi.

Bu açıdan bakıldığında düzenlemede eski uygulamaya göre iyileşmeler görüldüğünü dile getiren Tellioğlu, buna karşın birçok konutun dövizle satıldığı düşünüldüğünde cayma hakkı süresinin uzun olduğunu ifade etti. Tellioğlu, “Sözleşme imzalandığında belli bir döviz karşılığında taraflar anlaşıyor, ancak tüketici bir yıl sonra cayma hakkını kullandığında bir yıllık sürede oluşan kur artışı müteahhidi riske sokuyor. Cayma tazminatları da oluşan bu riski karşılamaya yetmiyor. Dolayısıyla cayma hakkı için belirlenen azami 24 aylık süreyi uzun bir süre olarak görüyoruz.” dedi.

SEKTÖRÜ RAHATLATACAK

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı Ali Taylan da müteahhitlerin, sözleşmeden dönülmesi durumunda alacakları tazminatın artırılması ve paranın tüketiciye geri ödenme süresinin uzatılması konusunda daha önceden de talepleri olduğunu belirtti.

Hükümetin de bu talebi dikkate alarak düzenleme yaptığını anlatan Taylan, “Düzenleme, sektörün önünü görmesi açısından yararlı olmuştur. Sonuç olarak müteahhitler aldıkları parayı çimentocuya, demirciye ya da yeni yatırımlara bağlıyor. Bu anlamda müteahhitler için geri ödeme süresinin uzatılması sektördeki aktörleri rahatlatacaktır.” dedi.

Cayma süresinin 24 ayla sınırlandırılmasının da tüketicilerin daha bilinçli hareket etmelerine olanak tanıyacağını ifade eden Taylan, düzenlemenin genel anlamda hem alıcının hem de müteahhidin yararına olduğunu vurguladı.

İKİ TARAF DA GÜVENCEYE ALINDI

Emlak Müşaviri Salim Taşçı da daha önceki yıllarda cayma ve müteahhide tazminat hakkı gibi uygulamaların bulunmadığını söyledi. Hükümetin kentsel dönüşüme ivme kazandırmak için elinden geleni yaptığını belirten Taşçı, şöyle konuştu:

“Müteahhitlerin de bu ivmeye katkı sağlamaları ve aynı zamanda alıcıyı düşünmeleri gerekiyor. Sonuç olarak müteahhit aldığı parayı bankaya yatırmıyor, götürüp demirciye, çimentocuya veriyor. Bu açılardan bakıldığında cayma hakkı süresinin 24 ay olması müşteri için bir dayanak. Müteahhitlerin geri ödeme süresinin 180 güne çıkarılması da müteahhit açısından bir avantaj. Böyle değerlendirildiğinde düzenlemeyle hem müteahhit hem de alıcı güvenceye alındı, iki taraf da rahat etti.”

DÜZENLEME İLE NE DEĞİŞECEK?

KHK kapsamındaki düzenlemeye göre, ön ödemeli konut satışlarında sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı bulunuyor.

Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı; konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflarla sözleşme tarihinden itibaren ilk 3 ay için sözleşme bedelinin yüzde 2’sine, 3-6 ay için yüzde 4’üne, 6-12 ay için yüzde 6’sına ve 12-24 ay için de yüzde 8’ine kadar tazminat ödenmesini isteyebilecek.

Sözleşmeden dönüldüğünde, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç 180 gün içinde tüketiciye geri verilecek