Konut sektörü gurbetçileri bekliyor
Yurt dışında 4,6 milyonu Batı Avrupa’da toplam 5,5 Türk yaşıyor. Bu Türklerin 150 bini kendi işinin patronu. 2 milyonu her sene Türkiye’yi en az bir kere ziyaret ediyor. Ortalama bir turistin 2 katı para harcıyor. Bizim “Gurbetçi” dediğimiz bu kesimin büyük çoğunluğu bir gün Türkiye’ye kesin dönüş yapmak istiyor. İşte şimdi inşaat sektörünün hedefinde bu Türkler var.

Büyük konutlarda KDV avantajı daha fazla

Yabancılara konut satışını artırması amacıyla getirilen KDV indirimine yurt dışında yaşayan Türkler de dahil edilmişti. Amaç yurt dışında yaşayan Türklerin döviz birikimini Türkiye’ye getirmesi.

Öncelikle konutta KDV oranını doğru anlatmamız lazım.

Türkiye’de standart KDV oranı yüzde 18.

Konuttaysa bu oran çeşitli unsurlara göre değişiyor. Normalde 150 metrekareden küçük konutlarda KDV yüzde 8, 150 metrekareden büyük konutlarda ise KDV yüzde 18 olarak uygulanıyor. Ancak 30 Eylül tarihine kadar bütün konutlarda yüzde 8 uygulanacak. Bazı istisnai durumlarda, mesela kentsel dönüşüm gibi, KDV oranları değişse de temelde oranlar bunlar.

Gurbetçinin KDV indiriminden faydalanmak için gayrimenkulü en az 1 sene elinde tutması gerektiği de düşünülürse, gurbetçi 1 sene sonra sadece KDV’den dolayı büyük konutlardan yüzde 18, küçüklerden yüzde 8 kazanacak. Gayrimenkulün değer artışı ise yanına kalacak.

Bu durumda gurbetçilerin 150 metrekare ve üstü konutlara yönelmesi bekleniyor.

KDV indiriminden hangi gurbetçiler yararlanabilecek?

 

Tabiri caizse bizim gerçekten gurbetçi dediğimiz kişiler yararlanacak. Yani yurt dışında en az 6 aydır çalışma veya oturma izni olanlara KDV indirimi uygulanacak. Ancak normalde Türkiye’de yaşayıp,iş, göre veya eğitim için yurt dışına gönderilenler bu imkandan faydalanamayacak.

 

Konutta KDV indiriminden yararlanacak Türk vatandaşlarından hangi belgeler isteniyor?

İstenilen belgeler şunlar;

– İkamet ettiği ülke resmi makamlarından alınmış ikamet tezkeresi veya bu mahiyette bir belge,

– Çalışma veya oturma izninin alındığı tarihten itibaren en az altı ay yurt dışında bulunduğunu gösteren belge,

– Türkiye’de yerleşik bir şirketin yurt dışında işlerini yapmadığını gösteren ilgili ülkede bulunan Türk elçilik veya konsoloslukları tarafından verilen belge

Döviz ne zaman getirilmiş olmalı?

KDV istisnasının uygulanabilmesi için, satış bedelinin en az yüzde 50’sinin satış faturasının düzenlenmesinden önce, kalan kısmının da en geç bir yıl içerisinde alıcı tarafından döviz olarak Türkiye’ye getirilerek satıcıya ödenmesi gerekiyor.

İstisnaya ilişkin KDV iadesi, satış bedelinin tamamının Türkiye’ye getirilerek satıcıya ödenmesinden sonra yapılıyor.

Yurt dışında bulunan dövizin, Türkiye’deki bir bankaya transfer edilmek suretiyle getirilmesi şartı aranıyor.

Ödemenin, yurt dışındaki bankalar tarafından verilen kredi kartları ile de yapılması mümkün.

Yurt dışında bulunan dövizin Türkiye’ye alıcı tarafından fiziki olarak getirilmesi de mümkün. Ancak bunun için gümrük idaresinden dövizin Türkiye’ye sokulması sırasında bir belge almak gerekiyor.

8 Mart’tan önce getirilen dövizler, bu istisna kapsamında Türkiye’ye getirilen döviz olarak değerlendirilmiyor.