KONUT SATIŞLARI ARTACAK MI? 2017’DE YENİ REKOR GELEBİLİR Mİ?
Türkiye genelinde ilk 5 ayda 556 bin konut satıldı. Gayrimenkul sektörü 2017 Ocak-Mayıs dönemindeki performansını sürdürürse, geçtiğimiz yıl ki 1 milyon 341 bin satış rakamını geçebilir. Türkiye’de talebin sürdüğüne dikkat çeken gayrimenkul sektörü temsilcileri indirim kampanyalarıyla da hedefe ulaşmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Devlet gayrimenkul sektörünün arkasında

Bu yıl inşaat sektörü için birçok düzenleme yapıldı. Önce yabancıya satışın artması için Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verileceği açıklandı ve yabancıya KDV muafiyeti geldi. Sonra yerli alıcı için KDV düzenlemesi yapıldı. Eskiden yüzde 8 KDV ödeyen şimdi yüzde 1, yüzde 18 ödeyen ise yüzde 8 KDV ödeyecek. Yeni projelerden alım yapan vatandaşa yüzde 10’u bulan oranda indirim sağlanmış oldu. Gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri ve kat karşılığı sözleşmelerine ait damga vergisi oranı da sıfırlandı. Daha önce yaklaşık yüzde 1 oranında damga vergisi ödeniyordu. Tapu harçları binde 20’den binde 15’e çekildi. 30 Eylül’e kadar geçerli olacak indirim sayesinde 500 bin liralık bir ev alan vatandaş 10 bin lira yerine 7 bin 500 lira tapu harcı ödeyecek. Hükümetin yaptığı düzenlemeler dışında Emlak Konut öncülüğünde kampanya atağı da yapıldı. İlk kampanya seferberliğini 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapan Emlak Konut GYO, 2. seferberliğe 1 Şubat 2017’de başladı. Kampanya ile ev peşinatı yüzde 20’den yüzde 5‘e çekilirken, Türkiye’de ilk kez 20 yıl vadeli konut satışı yapılmasının önü açıldı. Konut alıcısı tarafından yoğun ilgi ile karşılanan kampanyaya özel sektörden de destek gelmişti. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de kampanyaya katılma kararı almıştı. Kampanyalarla yapılan satışta toplam ciro 4.8 milyar lira oldu. Sektör temsilcileri kampanya ile hem vatandaşa bugüne kadar olmayan imkanların sunulduğunu, hem de konut pazarının canlandığını açıklamıştı. Sektör temsilcileri bugün daha farklı başlıklar altında kampanyalara devam ediyor.

5 ayda yarım milyondan fazla konut satıldı

Yapılan kampanyalar ve kamunun desteğinin de etkisi ile yılın ilk 5 ayında yarım milyondan fazla ev sahibini buldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yılın ilk 5 ayında 556 bin 784 kişi ev sahibi oldu. Bir yılı aşkın süredir düşüş gösteren yabancıya konut satışında da toparlanma dönemi başladı. Yabancılara yapılan konut satışları mayısta geçen yılın aynı ayma göre yüzde 10.1 arttı. Ocak ayında 1386, şubatta 1306, martta 1578, nisanda 1624 olan yabancıya satış mayıs ayında 1775 oldu. Bu artışta Türkiye’den konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesi ve KDV muafiyeti uygulanması etkili oldu.

Her yıl 500 bin konutun yenilenmesi gündemde

Ülke genelinde 7 milyondan fazla riskli konutun yenilenmesi planlanıyor. Dönüşümün istenilen hızda gitmediği açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, her yıl 500 bin konutun yenilenmesini hedeflediklerini açıklamıştı. Yapılan yönetmelik değişiklikleri ile riskli alan ilanı ve yıkım çalışmalarının önü açılıyor. Hatta bakanlık iflas eden firmaların projelerine ortak oluyor. Son olarak evini kendi dönüştürmek isteyene kredi verileceği de açıklandı. Tüm bu hamleler bize gösteriyor ki dönüşüm süreci hızlanacak.

İnşaat sektörü bu yıl 200 bin ek istihdam yaratabilir

Ülke genelinde başlatılan istihdam seferberliği ile işverenlere önemli teşvikler geldi. 2017’de son 3 aydır işsiz olan kişileri işe alan işverenler sigorta primi ve gelir vergisi ödemeyecek. İnşaat sektörü de gelen teşviklerle hedef büyüttü. Yaklaşık 2 milyon kişiye iş imkanı sağlayan inşaat sektöründe beklenti bu yıl 200 bin ek istihdam.

Yabancıya satış beklentisi geçen yılın iki katı

En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı, 3 yıl satmamak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesine ilişkin karar heyecan yarattı. Bir de yabancıya KDV muafiyeti gelmesi ile beklentiler yükseldi. Bir yılı aşkın süredir düşüş gösteren yabancıya konut satışlarının 2017-2018 yıllarında yükselişe geçmesi bekleniyor. Yıllık 4.5-5 milyar dolar düzeyinde seyreden yabancıya konut satışının ikiye katlanması hedefleniyor.