KONUT SATIŞINDA ESENYURT İSTANBUL’UN GÖZDESİ
İstanbul’un Esenyurt ilçesi 40 bini aaşkın konut satışıyla Türkiye’de 70’ten fazla ilçeyi tek başına geçmeyi başardı. Esenyurt bu rakamla İstanbul’faki diğer ilçelere de büyük fark attı.

İSTANBUL’DA SATILAN HER 5 KONUTTAN BİRİ ESENYURT’TA

TÜİK verilerine göre, mega kent İstanbul’un ilçeleri arasında konut satışlarında 40 bini aşkın evin el değiştirdiği Esenyurt zirveye otururdu. 232 bin konutun satıldığı İstanbul’da her 5 konut satışından biri Esenyurt’ta gerçekleşti. Esenyurt 11 bin konut satışıyla ikinci sırada yer alan Sancaktepe ve 10 bin konut satışıyla üçüncü sırada yer alan Beylikdüzü’ne de büyük fark attı.

Esenyurt’ta orta ve alt gelir grubuna yönelik çok sayıda konut inşa edildiği için diğer ilçelerden kat kat fazla ev satılıyor. Son dört yılda yaklaşık yüzde 50 oranında artan ilçe nüfusu da bölgeye olan talebin yoğunluğunu gösteriyor. Esenyurt’un yakın çevresinde büyük ölçekli projelerin yer alması, bölgenin rantının artacağına işaret ediyor, bu durum projelerin yatırım amaçlı talep görmesini sağlıyor.

ESENYURT’TA KONUTLARIN METREKARE FİYATLARI 2 BİN-4 BİN 500 ARASINDA DEĞİŞİYOR

Esenyurt’taki yeni ve nitelikli konut projelerindeki dairelerin metrekare birim fiyatları ikinci el için 2 bin – 2 bin 500 lira, birinci el için ise 3 bin – 4 bin 500 lira bantlarında yoğunlaşıyor.