KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK!
15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine düşen konut kredisi faiz oranları yeniden yükselme eğiliminde. Bankaların faiz artışına hazırlandığı iddia ediliyor. Faiz artışına, mevduat faizindeki hızlı yükseliş neden olarak gösteriliyor.

Mevduat oranları yüzde 14’lere yükseldi

KGF destekli kredilerde bankaların çok yüksek miktarlarda kredi vermesi, mevduat faizinde artışa sebep oldu. Sene başında yüzde 11’ler seviyesinde olan ortalama mevduat oranları yüzde 14 seviyelerine ulaştı.

Faizler 0,80’lere kadar inmişti

Bankacılık sektöründe konut kredisi faizlerinin aylık bazda yüzde 0,80’lere kadar inmesi inşaat sektöründeki durgunluğu giderip sektörü hareketlendirmişti. Bazı bankalar konut kredisi faizlerini çoktan yüzde 1’in üzerine çıkardı.

Her 3 konuttan biri banka kredisiyle satılıyor

Ağustostan sonra vatandaşlar konut alımlarında banka kredilerini kullandı. Kredili satışlardaki artış yüzde 70’lere çıkarken, kredili satışların toplam satışlardaki payı yüzde 30’lara ulaştı. Satılan her her 3 konuttan birinin banka kredisiyle alındığı kaydedildi.

Konut kredisi faiz oranları artacak mı?

Bankacılar, yıllık yüzde 11.5-.13.5 arası faizlerle konut kredisi kullandırmaya devam edilemeyeceğini söylüyor. Konut kredisi faizlerinde yüzde 1’in altında olan bankaların ilerleyen günlerde faizleri artıracağı ifade ediliyor. Halihazırda bir kaç özel banka dışında sadece devlet bankaları aylık 1 puanın altında faiz istiyor.

Konut kredilerinde mevcut durum

2017 yılı Haziran ayı itibarıyla bankaların konut kredisi faiz oranları şu şekilde;